Krátká ulička sousedí s nevelkým parkem, který se nachází naproti Tyršovu domu a základní škole. Právě v této zeleni stával ještě před dvaceti lety tank, který pamatoval druhou světovou válku. Byl totiž nedílnou součástí památníku osvobození města Mělníka.
Na podstavci se dlouhá léta skvěla cedulka s nápisem Na památku Rudé armádě osvoboditelce. Na věži tanku T-34/76 vz. 1942/43 svítila červená hvězda a obrněné vozidlo bylo vyvedené v sovětských barvách.
Sovětský nebo polský?
Po revoluci se přitom ukázalo, že ze strany poválečné vlády šlo o účelovou propagandu, tank měl totiž městu darovat polský 2. motocyklový prapor majora A. Klimowicze. Ostatně podle některých historických zdrojů to byli právě Poláci, kdo se zasloužili o osvobození Mělníka od nacistů, nikoli Sověti. Navíc to byli sami polští vojáci, kdo tank na mohutný podstavec v parku instalovali. V rámci požadavků tehdejší doby však bylo obrněné vozidlo přemalováno do sovětských válečných barev a znaků…
Památník v Mělníku vydržel až do poloviny devadesátých let. Po revoluci v roce 1989 se na podstavci objevila cedulka s nápisem, který odkazoval na přání místních lidí, aby byl vystavený tank tím posledním, který kdy vjel do města.
Přesto trvalo ještě několik dalších let, než tank z místa naproti základní škole zmizel. Stalo se tak v roce 1996, kdy se o jeho sejmutí z podstavce, převoz a uložení v depozitáři Vojenského technického muzea v Lešanech postarali zaměstnanci Historického ústavu Armády ČR.
Růžový tank? Nebo šrot?
Co se vlastně s tankem přesně stalo, přitom mnozí Mělničtí dodnes nevědí. „Říkalo se, že ho po revoluci natřeli narůžovo, stejně jako tank v Praze," vypráví Renata Fryčová. „Ale asi to nebyla pravda," dodává. A Jan Procházka přidává další historku: „Prý ho rozřezali a odvezli do šrotu. Později jsem ale slyšel, že je snad někde v muzeu," krčí rameny.
Obrněné vozidlo se po převozu do Lešan nacházelo v mimořádně špatném stavu. Než tank skončil v návštěvnické expozici, byla nutná jeho kompletní renovace. Ačkoliv měl na sobě několik vrstev barvy, prostředí městské aglomerace na tanku v průběhu zhruba pěti desítek let vykonalo své. Výkyvy teplot, změny vlhkosti a prašnost se podepsaly na tom, že válečné vozidlo bylo doslova prolezlé rzí. Navíc na něm a v něm chyběla veškerá menší výbava, která se dala bez větších problémů odstranit a odnést.
V rámci zrestaurování dostal tank zpět své polské válečné barvy a rudou hvězdu na věži nahradila orlice. Obrněné vojenské vozidlo se dokonce podařilo plně zprovoznit a zájemci si ho tak nyní mohou prohlédnout v lešanském vojenském muzeu.