Sběratelům a obdivovatelům starých mechanických hraček srdce zaplesá.

V Regionálním muzeu v Mělníku je totiž nově otevřena výstava mechanických hraček z doby od počátku dvacátého století až do šedesátých let.

Podle Renaty Brtníkové z mělnického muzea je pro návštěvníky připravena expozice hraček fungujících na různý pohon. „Máme vystaveny exponáty poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem. Vedle toho v expozici jsou i kovové stavebnice a především produkce železničních hraček známých českých firem,“ konstatovala Brtníková s tím, že z kovových stavebnic to je všem známý Merkur, Edison, Vašek, Marklin a Meccano.

Dětské oči upoutají především modely parních strojů, automobilů, letadel nebo postavičky, které se po natažení klíčkem dají do pohybu. „Součástí prohlídky je předvedení jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti s unikátními elektromagnetickými výhybkami a návěstidly z třicátých let minulého století,“ doplnila zaměstnankyně muzea a dodala, že jedním z nejzajímavějších kousků výstavy je i pětipatrová stavebnice Metropol z roku 1933. Je jedinou kompletně dochovanou stavebnicí tohoto typu u nás.

Zavzpomínat si na doby, kdy byly plechové strojky běžnou součástí dětského života, mohou lidé už od pětadvacátého července, kdy byla výstava po roce znovu otevřena. Mají na to čas až do poloviny příštího července.