Milovníci vína tak zaplnili nejen restaurace a kluby, ale hlavně vinné sklepy.

Organizátory zvolené prostory bohužel nebyly na nečekaný nápor návštěvníků připravené. Při příchodu na náměstí Míru si tak museli zájemci o koštování nejprve vystát dlouhou frontu na zakoupení skleničky. A na ty, co přišli později, navíc zbyly už jen plastové kelímky.

„Měli jsme objednáno tisíc skleniček a dalších sedm set dodali sami vinaři," řekl jeden ze dvou pořadatelů Jiří Procházka. Jeho kolega Ondřej Muška pak dodal: „Na celou loňskou Vinnou noc přišlo tři sta dvacet platících návštěvníků. Letos jich bylo víc než tři tisíce."

Organizátoři byli připraveni právě na tisícihlavou návštěvnost, vždyť i letáčků nechali vytisknout přesně tisícovku. „Bez problémů by se dalo zvládnout i patnáct set lidí, ale víc než dvojnásobek už ne," přiznal Jiří Procházka.

I přes tyto menší komplikace však vládla v centru Mělníka dobrá nálada. Lidé oceňovali možnost vlastnoručně si opéct špekáčky, navštívit zdarma vybrané historické objekty a muzejní výstavní prostry nebo si poslechnout zajímavý hudební doprovod, který byl na každé zastávce v podání jiného interpreta. A nenudily se ani děti, pro které byly v Galerii Ve Věži připraveny tvořivé dílničky.

Fotogalerii z Vinné noci najdete zde: https://melnicky.denik.cz/kultura_region/vinna-noc-melnik-2014-fotogalerie.html

Nedostatky lidem vynahradíme při koštu, slibují pořadatelé

Letošní Vinná noc z pohledu pořadatelů? Zaplatili nováčkovskou daň se vším všudy a slibují nápravu.

Tak nějak by se daly ve zkratce popsat pocity dvojice Jiřího Procházky a Ondřeje Mušky ze sdružení Studio Eko-Logika, které v Mělníku pořádá nejen farmářské trhy, ale také Mělnický košt a právě skončenou Vinnou noc.

„Vinná noc bývala vždycky spíš plesovou záležitostí, kdysi se konala na zámku, později v kulturáku. Lidé tam ale přestávali chodit, akce skomírala, proto jsme se rozhodli pro změnu a chtěli jsme ji uspořádat coby putování za vínem. Jako to bývá na Moravě," popisuje Jiří, proč a jak vlastně vznikl nápad zorganizovat Vinnou noc přímo ve vinných sklepech. „Chtěli jsme ji navíc přiblížit rodinám s dětmi, proto jsme celou akci spustili už odpoledne," doplňuje své kamaráda Ondřej. „Mysleli jsme si, že na víno do sedmi hodin nepřijde nikdo a největší nápor dorazí až kolem osmé. Jak se ale ukázalo, mýlili jsme se," přiznává špatný odhad Jiří.

Dvojice mladých mužů, kteří se živí jako zvukaři, připouští, že zájem lidí o Vinnou noc podcenili. A zároveň to berou jako poučení pro příště. „Už jsme si s Ondrou říkali, že zajedeme na Moravu podívat se, jak to funguje tam, kde mají s podobnými akcemi mnohaleté zkušenosti," říká Jiří a dodává, že případné negativní zážitky lidem vynahradí při Mělnickém koštu, který se koná 9. srpna.

„Vinná noc je letos mírně zisková. Peníze, které jsme tu vydělali, tak budeme moci dát na organizaci Mělnického koštu, který byl už loni velice úspěšný. Hlavně ať lidé přijdou, všechny nedostatky z Vinné noci jim tam vykompenzujeme," zve Jiří milovníky lahodného moku na srpnové koštování.

SLOUPEK: Vinná noc je mrtvá, ať žije Mělnický košt!
Letošní Vinná noc mohla na první pohled vypadat jako nezvládnutý chaos. Had lidí, kteří čekali ve frontě na zakoupení koštovací skleničky a žetonků, se táhl přes celé náměstí a ve frontách se stálo také před jednotlivými sklípky a restauracemi.
Přesto si myslím, že snaha pořadatelů přiblížit tento jarní svátek vína jeho milovníkům, je chvályhodná. A obdivuhodná.
Připravit akci podobného rozsahu v doslova pár lidech není nic snadného. Mně stačí, když se pokouším svolat sraz po deseti letech od maturity – a to nás ve třídě bylo patnáct!
Ano, Vinná noc nebyla bez chyby a našlo by se nemálo věcí, které je nutné do příštího ročníku zlepšit. Od počtu stánků s možností nákupu skleničky přes stánky s jídlem až po degustační místa. Protože dostat tři tisícovky návštěvníků do šesti nevelkých prostor zkrátka není reálné.
Na druhou stranu jednu věc zvládli Jiří Procházka s Ondřejem Muškou na výbornou – přitáhnout lidi. Pokud loni dorazilo na Vinnou noci tři sta milovníků tohoto lahodného moku, letošní více než desetinásobná návštěva je skoro zázrak. Mohlo by se dokonce zdát, že dvojice mladých mužů ze Studia Eko-Logika se řídí heslem: „Nemožné na počkání a zázraky do tří dnů."
Tak hlavu vzhůru, pánové, a ať se podobně daří i nadále. Už se těším na Mělnický košt!