Po úspěchu prvního nordic walking víkendu uspořádaného loni v říjnu (sobotní procházka pro seniory v Přívorech a nedělní celodenní výlet pro všechny na Kokořín) jsme se rozhodli dodržet obdobný formát i v letošním roce. Na každou poslední neděli v měsíci od dubna do září se tedy plánuje šest nordic walking celodenních výletů a na přilehlá sobotní odpoledne šest nenáročných procházek pro seniory.

V dubnu jsme zahájili sezónu odpolední sobotní vycházkou v Tišicích podél místní pískovny, která byla zakončená velmi příjemným posezením v místní cukrárně a v neděli následoval celodenní výlet za krásami skal a údolí v Divoké Šárce v Praze.

Sobotní vycházka byla velice příjemná a díky malé účasti (2 seniorky a jejich rodinní příslušníci) se mohla instruktorka věnovat všem opravdu individuálně. Neopomněli jsme úvodní vysvětlení správné techniky, popis vybavení a dokonce nebyla odpuštěna ani rozcvička a krátké protažení, které jsme provedli na břehu pískovny.

Počasí bylo jako na objednávku a na hladině se zrcadlila krásně modrá obloha – lepší kulisu pro rozcvičku jsme si opravdu nemohli přát! Krátké seznámení s nordic walkingem jsme zakončili v místní cukrárně.

Zato nedělní výlet se těšil velké účasti. Výlet jsme začali ve Všetatech na nádraží, kam se dostavila většina účastníků. Cestou vlakem a tramvají až do Divoké Šárky se nás shromáždilo celkem dvacet!

Výlet jsme začali od tramvajové zastávky Divoká Šárka a hned na přehradě Džbánu jsme se zastavili, abychom se lépe seznámili s technikou, vybavením a přednostmi nordic walkingu. Po tomto krátkém úvodu a správném nastavení našich či vypůjčených holí jsme vyrazili zdolat největší kopec, který nám stál v cestě hned v úvodu. Protože jsme se náležitě zahřáli, následovalo společné protažení a rozcvička. Poté jsme se pokochali výhledy do údolí Divoká Šárka a obdivovali krásu místních skal. Jeden by ani nevěřil, že se stále nachází přímo v Praze!

Po této krátké přestávce, kterou mnozí z nás využili i pro zdolání našich železných zásob z domova v podobě proviantu, jsme pokračovali údolím Divoké Šárky, většinou po červené značce, až k jeskyni a zámečku Jenerálka. Tentokrát bylo výhodou trasy to, že se účastníci mohli postupně odpojovat (cestou jsme míjeli několik zastávek městské hromadné dopravy), a tak si výlet podle svých časových nebo kondičních možností přizpůsobit. Ačkoliv byl toto první výlet v sezóně, naplánovali jsme ho o celkové ambiciózní délce patnáct kilometrů.

A tak po ukončení procházky Divokou Šárkou, u Jenerálky, nás opustila první část skupiny. Výlet však pokračoval dále, a to do kopce směrem do vilové čtvrti Hanspaulka. Zde jsme se zastavili na oběd v restauraci Na staré faře. Pozdější oběd byl vskutku zasloužený po předchozím náročném výšlapu, a tak jsme si ho tentokrát opravdu vychutnali.

Po obědě se většina zúčastněných vydala zpět na Hlavní nádraží a odtud zpátky do Všetat. Na poslední část výletu se tedy vydalo posledních „sedm statečných". Čekala je již jen příjemná vycházka podél zajímavých vil, které se těší nevšednímu výhledu na Prahu přímo ze svých balkónů. My jsme si užili tohoto krásného panoramatu z vyhlídky u zříceniny Baba, kde jsme pozorovali kromě hemžení na cyklistické a inlinové stezce na protilehlém trojském břehu také provoz na Vltavě pod námi (přívoz a zdymadlo).

Následoval už jen sestup dolů do Troje a necelé dva kilometry k přívozu přes řeku. Při čekání na přívoz si krátili čekání jediní dva malí účastníci výletu – Madlenka a Venca – házením kamenů do vody při soutěži „Kdo dohodí dál". Bavili tím nejen nás, ale i ostatní čekající.

Po přeplutí Vltavy jsme jen přešli na blízkou zastávku a autobusem, metrem a vlakem jsme se vrátili zpět do Všetat. Jako v sobotu, tak i v neděli bylo počasí přímo ukázkové a výlet se i díky tomu vydařil naprosto skvěle.

Již nyní se těšíme na další nordic walking víkend, který nás čeká 24. a 25. května. Tentokrát je pro seniory připravena krátká vycházka lesem ve Staré Boleslavi, nedělní celodenní výlet si pak užijeme na Kokoříně a projdeme Cinibulkovu naučnou stezku.

Více informací a fotografií najdete na webech www.rcvsetatyprivory.cz a www.nwproradost.cz.

Jitka Hadová