Do knihy rekordů a kuriozit pelhřimovské Agentury Dobrý den se svou unikátní expozicí potápěčských přileb zapsala Společnost pro historii potápění České republiky.
Ojedinělou výstavu šestačtyřiceti historických exponátů nadšenci v oboru potápění představili o víkendu v Neratovicích, kde žije jednatel společnosti Oldřich Lukš.
„Výstavu se nám podařilo dát dohromady po půlroční práci a přesvědčování majitelů exponátů,“ vysvětlil Lukš a dodal, že se v Česku dosud nic podobného nepodařilo dát dohromady. Všech šestačtyřicet kousků patří devatenácti majitelům.
„Nejstarší přilba, která byla na výstavě k vidění, pochází z roku 1920. Naopak nejmladší vystavené přístroje byly vyrobeny zhruba před deseti lety a stále se používají při práci pod vodou,“ poznamenal Oldřich Lukš, který se s přáteli potápí nejraději v zatopených lomech, kde je průzračně čisté voda.
Návštěvnící, kteří společenský dům navštívili v sobotu odpoledne, mohli vidět historické měděné i novější přilby z celého světa. „Vystaveny byly jak přilby československé, tak anglické, německé nebo sovětské přístroje. Několik exponátů pocházelo také z Ameriky nebo Koreje,“ připomněl jednatel Společnosti pro historii potápění.
Podle Lukše se první potápěčské skafandry začaly používat v námořnictvu kolem poloviny devatenáctého století.
„Celý oblek a přilba byl vyplněný vzduchem, který se z hladiny přiváděl hadicí. Potápěč na sobě musel mít navlečené olověné boty, prsní, zádové a někdy i mezinožní závaží. Potápěčský komplet pak vážil 140 až 180 kilogramů. Pod vodou byl potápěč zpravidla vyvážený, ale jak se dostal nad vodu, stal se rázem neohrabaným a potřeboval pomoc kolegů,“ popsal použití skafandru Lukš.
Potápěčští nadšenci mají k dispozici kompetní a stále funkční skafandr i s vzduchovou hadicí.
„Pokud má někdo zájem vyzkoušet si potápění v historické soupravě, vezmeme ho do menší hloubky. Bývá to skvělý zážitek,“ řekl Neratovičák, kterého potápění provází životem už od čtrnácti let.
Společnost pro historii potápění byla založena v prosinci roku 2008, její členové jsou z Česka a Slovenska. Jejich cílem je dokumentovat historii potápěčského oboru na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.