Kbelík zeleného žabince. To byla hlavní cena pro vítěze třetího ročníku obnoveného závodu s názvem Žabincový prolog, který se jel o víkendu ve Všestudech.

Na start se letos postavilo osmadvacet dětských a šestnáct dospělých závodníků, kteří mohli jet skutečně na čemkoli. Jejich stroj však musel být podle Kateřiny Vitochové z Rodinného centra Havránek Veltrusy, které závod pořádá společně s SK Viktoria Všestudy, dvou až čtyřkolový, poháněný lidskou silou.

„Navázali jsme na tradiční závody z osmdesátých a začátku devadesátých let, kdy se ve Všestudech jezdilo se vší parádou. Závodníci byli oblečení v různých kostýmech a byla legrace,“ řekla Kateřina Vitochová a dodala, že mezi každoročními účastníky jsou především lidé ze Všestud, Veltrus a Nelahozevsi. Nejvzdálenější byl letos dorazil z Prahy.

S úderem sobotní desáté hodiny na trať dlouhou půl kilometru vyrazili malí závodníci, mezi nimiž v kategorii do tří let excelovala Kačenka Svobodová a kategorii od čtyř do šesti let ovládli Štěpánka Málková a Vítek Pacholík. Mezi staršími dětmi se pak na první příčce umístila Kateřina Šimková.
Po vyhlášení výsledků dětských kategorií se na startovní čáru řadili natěšení dospěláci. Pětikilometrovou trať ze všech žen nejrychleji zvládla Jindra Kadeřábková, jíž byly v patách Lenka Eclerová a Šárka Pátková.

A hlavní cenu – kbelík žabince z mlýnského potoka, který je určen vždy pro vítěze mužské kategorie, vybojoval Josef Šaroch ze Všestud.

Devatenáctiletý závodník se prologu účastnil letos poprvé a hned si dojel pro vítězství. „Bylo to docela náročné. Navíc to byl můj první větší pohyb po nemoci,“ řekl vítěz závodu, který se na trať pustil v sedle horského kola. Druhé místo za muže obsadil Vladimír Růžička a třetí Václav Trojan.

Pozornost všech závodníků poutalo speciální vozítko, s nímž startoval Albert Málek z Veltrus. Bylo složené z invalidního vozíku a bicyklu.

„Podobný stroj měli důchodci v Červeném Mlýnu. Půjčil jsem si ho od známého a podle něj během měsíce vyrobil toto vozítko. Koupil jsem invalidní vozík a předek jsem navařil různě z kola,“ popsal výrobu vozítka, které získalo zvláštní cenu, tatínek Alberta Luděk.

Termín čtvrtého ročníku Žabincového prologu pořadatelé změní.

„Od příštího roku se závod pojede na začátku sezóny a ne na konci, takže to bude opravdu prolog,“ připomněla Kateřina Vitochová z Havránku.