Myšky, kravičku, žábu i psa s sebou přivezla do Kadlína na Den květin Jana Císařová. Zvířátka, která obdivovala většina návštěvníků, ale neběhala ani neskákala. Zato krásně voněla. Senem.

Všechny postavičky totiž výtvarnice vyrábí ze sušené trávy. Tvary jim dává pomocí provázků a zdobí je květinami ze své vlastní zahrádky: levandulí, růžemi, hadím kořenem i chrpami. „Musím rukama něco dělat. Tím, že jsem se přestěhovala z Prahy na venkov a v okolí je taková spousta květin, tak je tam přece nenechám, musím je nějak spotřebovat,“ říká se smíchem Jana Císařová.

Začala asi před pěti lety nejprve suchou vazbou. „Pak za mnou přišla kamarádka, učitelka ze vsi, a přinesla mi knížku, kde byla zvířátka ze sena. Řekla mi, ať to zkusím, že to určitě dokážu,“ vzpomíná na své začátky.

VÍCE ČTĚTE ZDE: Kadlín zaplavily květiny

A pak už to šlo ráz na ráz. Umotala první zvířátko a zkoušela další a další tvary. „Nejraději tvořím zvířátka, která žijí na vsích na dvorku: kravičky, kozy, slepice. Mezi lidmi jsou ale nejoblíbenější kočky, sovy, psi a také exotická zvířata, jako jsou lvi nebo žirafy,“ vyjmenovává výtvarnice.

Práce jí už jde za ty roky od ruky. Říká, že když to člověk umí, není na tom nic složitého. Jen seno musí sehnat takové, aby se s ním dobře pracovalo, hlavně nesmí být tvrdé.

Ani o nápady nemá nouzi. Většinou je vymýšlejí samotní zájemci, kteří za Janou Císařovou přicházejí. „Chtějí psa sedícího, ležícího, panáčkujícího - a všem se jim snažím vyhovět. Dokonce jsem umotala asi metr a půl velkou kobru,“ říká. „Přiznám se , že ale nerada dělám zvířata v životní velikosti, je na to třeba chlapská síla, aby to opravdu drželo.“

Dnes už má na prodej těchto voňavých postaviček živnost. A práce ji stále baví. „Vždycky můžu všechno udělat jinak, není to stereotyp,“ vysvětluje Jana Císařová.