Aero Vodochody je největším leteckým výrobcem v Česku a jedním z nejstarších na světě. V minulých letech se společnost zabývala zejména dodávkami pro největší světové letecké výrobce. Nabízela také generální opravy svých starších letounů. Nyní však firma míří výš.

"Když se obnoví výroba L-159, bude to příležitost pro dvě až tři desítky dalších českých firem, které mohou fungovat v roli subdodavatelů," řekl dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který si nově oživený letoun přijel prohlédnout. Přislíbil Aeru podporu jeho výrobku ze strany českých diplomatů a také při zahraničních misích. "Podpoříme tak pracovní místa a zdůrazňuji, že vysoce kvalifkovaná pracovní místa," konstatoval.

Ilustrační foto.
KRIMI MIX: Při srážce tří aut se zranila těhotná žena

"Potřebujeme výrobu s vysokou mírou přidané hodnoty, a to je právě letecký průmysl," prohlásil premiér. "To, že patříme mezi několik málo zemí na světě, které mají schopnost vyrábět lehké bitevníky, je znakem kvality českého průmyslu a schopnosti našich lidí," prohlásil Sobotka.

Lehký bojový letoun L-159 je použitelný při řadě úkolů včetně průzkumných misí. Může nést řadu zbraní včetně laserem naváděných pum. Dvoumístná verze je navržena zejména pro výcvik. Firma může letoun přizpůsobit specifickým požadavkům zákazníka.

Aero Vodochody očekává, že po těchto typech letadel bude v příštích deseti letech větší poptávka. Jeho model přitom znají na několika kontinentech a jeho kvality prověřila řada misí. "Nyní je proto správný čas začít L-159 znovu nabízet a dát tak tomuto letounu novou budoucnost," věří ředitel společnosti Giuseppe Giordo.

Ilustrační foto.
Agresivní pacienti kopou, občas vytáhnou i pistoli