Když závodníci nebudou zrovna strkat sazenice do země, zájemci od nich mohou získat podpis; právě u stánku Autoklubu ČR. Prezident tohoto motoristického sdružení Jan Šťovíček současně připomíná, že řeč bude také o projektu Ne po lese.

Huntovat les pro povyražení? Čiré zlo!

Jeho cílem je jasně zdůraznit, kam nelegální motorismus nepatří – a motorkáře, čtyřkolkáře i další amatérské jezdce upozornit na schválené offroadové tratě s patřičným ekologickým zázemím, kde jejich jízda za zážitkem nebude poškozovat životní prostředí.

Cílem je pozvat je tam i prostřednictvím slev: každý jezdec, který si stáhne aplikaci Klub nového lesa a zaregistruje se, získá stokorunovou slevu na jízdu v 16 offroadových areálech po celé republice. Ve středních Čechách jsou to Sedlčany a Třebíz; v blízkosti také Pacov, Jinín, Kramolín – a vlastně i Krásná Lípa nebo Nová Paka.

„Jezdit načerno po lese není správné. Tito raubíři ohrožují nejen sebe, ale především turisty, houbaře, lesníky, nedodržují žádné zásady,“ zdůraznil Šťovíček. Dobrodružství v terénu neodmítá – ale jako organizovanou činnost s respektováním pravidel.

Do lesa za pomocí i poučením

Den za obnovu lesa se v sobotu 16. října koná na 13 místech ve všech krajích. Leckdo si možná vzpomene, že takovou akci už navštívil. Prvního ročníku se v roce 2019 zúčastnilo 31 tisíc lidí; loni se akce kvůli covidu nekonala. Další termín připadá na sobotu. Příchozí mohou zapojit své ruce – nebo třeba jen oči a uši.

Na každém záleží, pro co se rozhodne (a co zvládne ve svém věku; zvány jsou i rodiny s dětmi). Zda chce sázet stromky v lesích nové generace (které budou promyšlené skladbě dřevin odolnější proti kůrovci i suchu než dosavadní porosty s převahou smrku). Jestli pomůže s jejich oplocováním na ochranu proti zvěři či úklidem klestu. Nebo se jen nechá zlákat doprovodným programem.

Návštěvníky čeká mimo jiné poučení o tom, jak se lesy mění, připomněl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček. „Kalamita způsobená suchem a klimatickou změnou znamená také počátek nového lesa. Odolnějšího, druhově pestřejšího. Ten chceme představit,“ uvedl. Přičemž věří, že nakonec se do sázení zapojí každý – i kdyby to měla být symbolicky třeba jen jediná sazenička.

Chystá se i představení opatření, jež lesníci dělají pro zadržování vody v krajině. Konopišťský program nabízí také ukázky měření kmenů i stojících stromů, práce s koňmi v lese, ručního odkorňování, dojde na vyvěšování přístřešků pro sovy a jiné noční dravce – ale třeba i na speciality z grilu nebo opékání buřtů.

Motoristé mohou zajet na parkoviště Zámek Konopiště I (to větší; vzdálenější od památky i od rybníka) a odtud se vydat k místům zalesňování. Na jedno lze dojít pěšky, přepravu k ostatním zajistí autobusy. Zájemci si čas, místo a počet sázejících mohou předem zamluvit na telefonním čísle pro přihlašování: 956 266 108.

Podrobnosti najdou zájemci na webu sazimelesynovegenerace.cz. Mimo jiné se dočtou, že je na Konopišti čekají také ukázky troubení, soutěžení nebo dřevosochání s motorovou pilou i setkání s vítězem televizní soutěže MasterChef Romaem Stašou – včetně ukázek vaření a ochutnávky zvěřinových jídel – či prezentace Regionální potraviny… A dokonce i téma fotbalu v lese!