Dokonce již od pátečního odpoledne vládne vánoční atmosféra na zámku Nelahozeves. Do neděle se tam konají tradiční adventní slavnosti, pořádané již po čtrnácté. Vánoční trhy s řadou řemeslníků provází i rozmanitý doprovodný program s dílničkami, divadelními představeními či oblíbeným živým betlémem včetně sobotního rozsvícení vánočního stromu (od 16.30), ale také speciální prohlídky zámku. Příznivce hudby potěší vystoupení skotských dudáků a vánoční koledy ve zpívaném i troubeném provedení. A chybět nebude ani adventní poštovna.

Předznamenáním slavnostní atmosféry je také sobotní pozvánka zvláště pro rodiny s dětmi do Sázavského kláštera, nabízejícího program Těšíme se na adventní čas a Vánoce 2019. Nejen s tvůrčími dílničkami, pohádkou pro nejmenší a koncertem kostýmovaných muzikantů souboru Zanyka hrajících středověkou hudbu, ale třeba také s prodejní výstavou větších adventních vazeb mistryně ČR ve floristice Kláry Vavříkové.

Vánočními prohlídkami, pořádanými po oba víkendové dny, potěší již měsíc před Štědrým dnem návštěvníky zámek Žleby. Během soboty i neděle nabízí vánočně laděnou procházku interiéry spojenou i s vyprávěním o vánočních zvycích – a nechybí ani návštěva sladce provoněné vánoční kuchyně či setkání s anděly.

Dějištěm netradičního tvoření je během soboty muzeum másla v Máslovicích, kde se zájemci učí vyrábět figurky z másla. Všechny vytvořené postavičky se pak stanou součástí máslového betlému, který bude vystaven nejen během prosince, ale až do 27. ledna.

Předvánoční a předadventní ladění má v sobotu také 8. ročník Podblanického kreativního jarmarku, uspořádaného ve Vlašimi v KD Blaník. Akce slibuje prodej rukodělných výrobků, občerstvení i doprovodný program – s tím, že dobrovolné vstupné bude věnováno na dobrou věc.

Ještě ryze nevánoční atmosféru, spojenou spíš s pohledem zpět, nabízí v sobotu zámek v Králově Dvoře: hostí svatomartinský košt. Vedle vína a pálenek potěší návštěvníky také rozmanitostí pochoutek, jež popíjení ještě zpříjemní. Návštěvníkům hrají cibmbálovka i country kapela – a nechytí také další vystoupení – třeba ukázky sabráže neboli otevírání láhve sektu sekáním (a to nejen šavlí).

Zapomenout na blížící se Vánoce dá také sobotní návštěva Lysé nad Labem. Tamější výstaviště hostí podzimní Retro Garáž. Podle organizátorů, kteří tuto akci pořádají již tradičně na jaře a na podzim, jde o největší auto-moto veterán burzu spojenou s prodejní výstavou veteránů uskutečněnou „pod střechou“, tedy v krytých, v České republice.

Tipy krajské turistické centrály na návštěvu zajímavých akcí nabízí Kubíčková také pro dny následující o víkendu. Například od úterý si lze až do poloviny prosince plánovat návštěvu adventního programu na zámku Veltrusy s představením Vánoc na zámku i na vsi – a ve středu vpodvečer nabídne zámek Konopiště netradiční prohlídku Moc a sláva – Rudolf první, melancholický a poslední.