Nyní jsou na zmíněném čísle k mání rady a doporučení i odpovědi na dotazy určené lidem, kteří tápou v nynějších poměrech kolem dodávek energií (především plateb za ně) a potřebovali by se zorientovat. Pro rady si lze zdarma zavolat každý pracovní den mezi osmou a šestnáctou hodinou.

Hejtmanka Petra Pecková připomněla, že linka má představovat především pomoc seniorům, samoživitelům nebo jinak příjmově slabým občanům. Vlastně tedy lidem, které nejvíc šokovala nově předepsaná výše záloh. „Naši operátoři jim poradí, případně pomohou s kontaktováním dodavatele poslední instance,“ konstatovala hejtmanka. „Řada lidí se ocitla v tíživé situaci, kdy nově nastavené zálohy na energie, ať už elektřinu nebo plyn, jsou násobně vyšší než v minulosti – a často mohou přesahovat i výši jejich příjmu. A neznají cesty, kterými se to dá řešit, ať už je to rychlá změna dodavatele, opuštění režimu dodavatele poslední instance nebo třeba žádost o prověření nastavených záloh,“ přiblížila, jakou pomoc na infolince hledat.

Hejtmanka Petra Pecková.
Koalice jednají o vládě. Bude se kvůli tomu měnit složení rady kraje?

Středočeský kraj je také v kontaktu se všemi dodavateli poslední instance, kteří ve středních Čechách působí. „Nikomu nemůžeme zajistit lacinou elektřinu nebo plyn – ale můžeme poradit těm, kteří důvěřují spíše úřadu než firmám a provést je procesem, jak dosáhnout co nejrychleji snížení záloh,“ poznamenala Pecková.

Základní doporučení je ovšem jasné: v režimu DPI neboli dočasných dodavatelů poslední instance není radno zůstávat dlouho, protože jimi požadované zálohy jsou podstatně vyšší ve srovnání s dlouhodobými smlouvami. Jakkoli stát ústy ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ohlásil dohodu o jejich snížení za listopad a prosinec o 50, respektive 40 procent. Je proto na místě najít si co nejdříve nového trvalého dodavatele. A jako další informaci lze připojit i poselství z ještě nedávno hojně opakované televizní reklamy právě společnosti Bohemia Energy: ne, elektroměr ani plynoměr měnit nebudeš… Jde vlastně „jen“ o podepsání nové smlouvy. A o to vybrat si, se kterým dodavatelem.