Po čtvrtečním jednání středočeských radních o tom informovala Zuzana Žídková z krajského úřadu. Konstatovala, že rada kraje vzala tento stav na vědomí – a kraj vypíše nové výběrové řízení. „Vyhlášeno bude v nejbližších týdnech,“ upřesnila.

Ze tří kandidátů nikdo dost dobrý

Že přihlášení kandidáti zaostali za očekáváním, potvrzuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda (Spojenci/TOP09). Komise hodnotitelů, v níž nechyběli ani zástupci odborné veřejnosti, nenašla mezi uchazeči nikoho, komu by vyjádřila podporu jako člověku vhodnému pro vedení krajské turistické centrály a její směrování k rozvoji. Zklamání ostatně naznačilo už anonymní hodnocení předložených koncepcí: ani jedna nezískala dostatečný počet bodů…

Mobil. Ilustrační foto.
Digitální technická mapa: Život ulehčí starostům i stavebníkům

Vedením centrály tak zůstává dočasně pověřena Lucie Kaiserová; vedoucí oddělení cestovního ruchu Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. Její působení vysoce ocenila na tiskové konferenci k zahájení turistické sezony hejtmanka Petra Pecková (STAN). Centrála cestovního ruchu by si ji prý ráda „nechala“ – nicméně hejtmanka rovnou vyvrátila možné důvody ke spekulacím: Kaiserová mezi přihlášenými do výběrového řízení nefigurovala.

Nejenom ukazovat, jak je kraj krásný

Radní Švenda má jasno. Nový ředitel či ředitelka nemá krajské turistické centrále pouze šéfovat, ale táhnout kupředu jak ji samotnou, tak činnost destinačních týmů působících v regionech. Má v čele týmu schopných a motivovaných lidí dokázat vybudovat silnou značku, která dokáže plně využít potenciál Středočeského kraje jako mimořádně atraktivní turistické destinace. Právě s týmy působícími v jednotlivých oblastech má krásy regionu propagovat a vytvářet turistickou nabídku, která se setká s patřičným ohlasem.

Krajský úřad připomíná, že centrála propaguje a prezentuje region na domácím i zahraničním trhu a zajišťuje jeho informační servis. Má také na starosti správu sportovně-rekreačního areálu Vrchbělá na Mladoboleslavsku a domů v Husově ulici v centru Prahy, kde sídlí – a kde jsou nyní prázdné prostory zůstávající k dispozici pro další aktivity.

Novou knihu Jana Hocka Českem od severu k jihu – Stezka Středozemím, která je součástí jeho projektu turistických tras Via Czechia, pokřtil autor (s brýlemi) při představení novinek sezony Středočeskou centrálou cestovního ruchu.
Putování středními Čechami: Lidem ho přibližuje projekt Via Czechia

Její součástí je také Středočeská filmová kancelář, jež byla před třemi roky zřízena s cílem spolupracovat s produkčními společnostmi, získávat filmaře pro natáčení v regionu a zajišťovat jim bezplatnou pomoc, což má přinášet nejen tržbu podnikatelům a další příležitosti k výdělku, ale také propagaci zajímavých míst přímo v natočených záběrech. S tím opět souvisí cestovní ruch: v podobě filmové turistiky – tedy putování fanoušků za poznáváním míst, kde se natáčelo.

V souvislosti s novým výběrovým řízením krajský úřad připomíná, že kandidáti musí kromě vysokoškolského vzdělání a manažerských předpokladů splňovat také další předpoklady: například znalosti cizích jazyků či orientaci v problematice cestovního ruchu. Žídková uvedla, že kraj nabízí platové ohodnocení od 70 do 80 tisíc korun (v závislosti na délce praxe) plus odměny ve vazbě na pracovní výsledky.