Ledovka či námraza, které trápí řidiče od pondělního večera a místy už od podvečera, v úterý časně ráno na středočeské silnice nepřinesly větší počet vážnějších nehod. Zřejmě největší malér tohoto typu se odehrál při pomezí Kutnohorska s Havlíčkobrodskem na Vysočině, kde na hlavním tahu I/38 u obce Bratčice po půl páté sklouzlo auto po smyku do příkopu; zčásti zasahovalo i do vozovky.

Vlivy počasí se však neobešly bez větších dopravních komplikací. Ty postihly i autobusovou dopravu.

Kvůli nesjízdným komunikacím vůbec nevyjely třeba ranní autobusy na trasy mezi Mšenem i Mělníkem a Mladou Boleslaví. Na Mělnicku se v důsledku klouzajících vozovek cestující nedočkali příjezdu autobusu také v Mlazicích, Ládví či Podolí, ale i v Řepíně, Mělnickém Vtelnu či Vysoké Libni. Na Rakovnicku nevyjely autobusy na linku spojující Branov, Křivoklát a Nezabudice.

Na Berounsku nejel autobus od Loděnice přes Svatý Jan pod Skalou k berounské nemocnici, jiný vynechal Nižbor. Na Mladoboleslavsku se nejezdilo nejen v mělnickém směru, ale také na Chotětov; marně lidé vyhlíželi své spoje i mezi Kropáčovou Vruticí a Benátkami nad Jizerou.

Ilustrační foto.
Silnice klouzaly kvůli namrzajícímu dešti, stalo se víc nehod

"Od 06:30 do zhruba 08:30 jsme ošetřili 20 lidí zraněných po pádu na zledovatělých chodnících," řekla mluvčí záchranářů Jana Poštová. Obvykle se přibližně tolik lidí zraní za celý den. "Většinou jde o lehčí případy, které neohrožují život. Ošetřujeme většinou poranění horních a dolních končetin a hlavy," doplnila.

Problémy v dopravě jsou aktuálně na železniční trati z Prahy do Berouna. Kvůli namrzlé troleji tu zůstal stát osobní vlak, řekl ČTK mluvčí Českých drah (ČD) Lukáš Kubát. Větší potíže mají ČD jen v jednotlivých případech, když se vytvoří ledová vrstva na elektrickém vedení. "Žádné významné poruchy ale hlášeny nemáme," doplnil.

"Provoz autobusů je ve všech příměstských regionech silně omezen. Provoz na některých linkách zcela stojí," uvádí web PID. Ráno nejely například některé pravidelné autobusové spoje v okolí Mělníka či Mladé Boleslavi. Většina linek, které na trasu vyjely, pak nezajížděla do některých zastávek. PID všechny omezení aktualizuje na webu. Na letišti podle mluvčí Kláry Divíškové ledovka provoz nekomplikuje.

V některých regionech na západ a sever od Prahy platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před ledovkou. Meteorologové ji ráno prodloužili do půlnoci. Týká se to třeba Rakovnicka, Mělnicka nebo Mladoboleslavska. Srážky mají ale během dopoledne postupně ustávat.

Ilustrační foto
Počet respiračních onemocnění stoupá, nemocnice hlásí stabilizovanou situaci

Silnice ve Středočeském kraji jsou v úterý ráno sjízdné se zvýšenou opatrností, na většině míst je ledovka. Nejhorší je situace na Kladensku a kolem Mnichova Hradiště, řekl ČTK pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. Policisté evidují zvýšené množství menších nehod. V Čisté na Rakovnicku je podle nich tak namrzlá silnice, že řidiči nemohou vyjet.

"Nejhorší to bylo na Kladensku a část kolem Mnichova Hradiště a Mělníka, tam jsme měli problémy s velkou ledovkou," uvedl dispečer. V noci a nad ránem vyjeli cestáři se 142 sypači.

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje z důvodu tvorby ledovky na Mladoboleslavsku uzavřela silnice meziobcemi Košátky a Horní Slivno a mezi obcemi Byšice a Kojovice. Obě silnice jsou v údolí a technika se k nim doposud nedostala. Posyp bude během dopoledne probíhat ručně. Milí řidiči, jezděte opatrně!

"Nehod a havárií je více, ale zatím bez vážnějších následků," řekla ČTK policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. V obci Čistá na Rakovnicku je podle ní silně namrzlá silnice a auta nemohou vyjet. Hasiči řešili od pondělního večera v souvislosti s náledím 12 událostí. "Nehody byly pouze čtyři, ale další zásahy se týkaly technické pomoci a situace, kdy auta nejsou schopna po zledovatělé silnici pokračovat," řekl mluvčí hasičů Jan Sýkora.

Podle meteorologů se teploty ve středočeském regionu budou v úterý pohybovat od jednoho do pěti stupňů Celsia, na většině území bude déšť. Na silnicích na severu regionu se ráno a dopoledne může z mrznoucích srážek dál tvořit ledovka.