Došlo mimo jiné na 866 kontrol pracovních podmínek, avšak hlásí také 145 zkontrolovaných letních táborů, prověření 256 koupališť a koupacích míst či 114 návštěv ve školních jídelnách a bufetech. Navzdory tomu, že v některých obdobích musely restaurace omezit provoz nebo i zcela zavřít, stihlo se i 1493 kontrolních návštěv stravovacích zařízení.

Covid překreslil plány práce

Pochybení sice hygienici odhalili, a to v různých oblastech, žádné z nich však nebylo křiklavé s mimořádnou závažností. Bez sankcí se však nedostatky neobešly. Celkem krajská hygienická stanice loni uložila 580 pokut v celkovém součtu půl druhého milionu; přesně to dělá 1 503 870 Kč. Ne zrovna malou částkou se na této sumě podílejí sankce za porušení mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví v souvislosti s virovou epidemií: 451 161 Kč.

Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova.
'Je tam nahoře něco?' V Praze je víc věřících než mezi Středočechy

Právě epidemie covid-19 hygienikům zcela změnila práci, připouští ředitel krajské hygienické stanice Tomáš Vodný. Mimo jiné krajská hygienická stanice loni prováděla 150 467 epidemiologických šetření. „Zvládání této výzvy nás podstatně zaměstnalo, a tak se nám, podobně jako v roce 2020, nedařilo vykonávat státní zdravotní dozor s takovým záběrem a četností jako v době před pandemií,“ konstatoval ředitel. Zdůraznil, že vedle dohledu na dodržování protiepidemických opatření bylo cílem zachovat maximum základních služeb dostupných veřejnosti a v co nejvyšší možné míře plnit kontrolní plány.

Covid je snad na ústupu

Pro letošek ředitel Vodný očekává přirozený ústup covidové epidemie, což odvozuje od dosažené míry imunizace obyvatel proti onemocnění covid-19 a vytlačení škodlivějších mutací nového koronaviru variantou omikron, která nemocným nezpůsobuje už tak závažné komplikace ani následky. Z pohledu činnosti hygieniků to bude znamenat – jak alespoň doufá – plnohodnotný návrat k běžné činnosti; zejména té kontrolní. „Jejím prostřednictvím dlouhodobě chráníme veřejné zdraví a pomáháme tak zajistit bezpečné a pro zdraví obyvatel příznivé prostředí v mnoha oblastech jejich každodenních aktivit,“ uvedl Vodný k poslání hygieniků.

Lidé v Praze.
Praha a okolí: nejmladší oblasti republiky se od sebe v mnohém liší

Mohlo by se to zdát jako vzletná slova – nicméně právě hygienická stanice je místem, kam se lidé obracejí, když vnímají problém související s ohrožením zdraví. Loni středočeští hygienici řešili 755 podnětů od veřejnosti (neboli stížností). Čtvrtinu z nich, 25 procent, po prošetření vyhodnotili jako oprávněné. Udání se nejčastěji týkala stravovacích služeb – což je dlouhodobě tradiční – a také nedodržování protiepidemických opatření.