Průvodce přibližuje nabídku pro cyklisty na téměř 1300 kilometrech podél řeky od Krkonoš až po německé pobřeží Severního moře; ve středních Čechách i s odbočkou podél Vltavy do Prahy. V české a německé verzi přináší tipy na hlavní atrakce, přírodní i historické památky a informace o službách vyhovujících právě cyklistům podél celé stezky, připomněla Kamila Vlčková za Nadaci Partnerství, která se v roli koordinátora stará o českou část stezky.

Vedle informací o hlavních atrakcích, turistických infocentrech či přívozech nechybí schematické mapy průběhu Labské stezky – a uživatelé také najdou kontakty s adresou a telefonními čísly na stovky ubytovacích a stravovacích zařízení s certifikací Cyklisté vítáni; pro případ potřeby pak nechybí ani odkazy na hlavní cykloservisy, shrnula Vlčková. „To vše ve formátu, který se vejde do každé cyklobrašny na řidítkách,“ upozornila na osvědčený příruční formát 21 x 25 cm.

Lákavé je i to, že průvodce, představujícího součást ediční řady státní agentury CzechTourism, lze získat zdarma: nejen na všech velkých veletrzích cyklistiky a cestovního ruchu po celé Evropě, ale v informačních centrech podél Labe a kolem trasy rovněž v zařízeních hlásících se k projektu Cyklisté vítáni. Tištěnou verzi brožury si také lze objednat přes oficiální web stezky www.labska-stezka.cz – a je tam i ke stažení v elektronické podobě.

„Na 104 stranách průvodce představujeme mimo jiné 521 certifikovaných ubytovacích zařízení pro cykloturisty s certifikací Cyklisté vítáni (v Německu Bett und Bike) – od kempů či turistických ubytoven až po pohodlné ubytování v penzionech a hotelech,“ připomněl Daniel Mourek z Nadace Partnerství, koordinátor stezky za ČR. „Tato zařízení nabízejí mimo jiné možnost ubytování na jednu noc či bezpečnou úschovu kol,“ upozornil.

Cykloprůvodce Labská stezka 2019.

Do přípravy průvodce se zapojili a vydání finančně podpořili i Středočeský kraj, Praha, města na Labi jako Kolín či Mělník – a také dalších partnerů podél celého toku řeky.

Cyklistická magistrála podél toku řeky
Labská stezka je nejoblíbenější dálkovou cyklotrasou v Německu a je součástí evropské sítě dálkových cyklotras EuroVelo. U nás i v Německu je součástí EuroVelo 7 – Sluneční trasy vedoucí z Nordkapu na Maltu. Také česká část stezky se již díky společnému marketingu těší zvýšenému zájmu cykloturistů.
Labská stezka nabízí jedinečné spojení historie, architektury a přírody. Vede atraktivním prostředím koridoru řeky Labe od pramene v Krkonoších až k Severnímu moři u dolnosaského Cuxhavenu.