Čtyřnásobně posílit by do budoucna mělo oddělení dálniční policie Brodce, které nově vzniklo na Mladoboleslavsku: na D10 mezi Benátkami nad Jizerou a Mladou Boleslaví. Pracoviště, jehož tým bude dohlížet na více než 70kilometrový úsek dálnice, zahájilo v úterý činnost s pěti policisty, to však podle slov středočeského policejního ředitele Václava Kučery skutečně je jenom začátek. „Do budoucna počítám s vyššími počty. Za adekvátní považuji přes dvě desítky,“ upřesnil své představy. „Věřím, že o službu na novém dálničním oddělení bude zájem – a že je brzy naplníme,“ doplnil. Na starosti má toto oddělení nejen celý úsek D10 ve středních Čechách, ale i její tříkilometrový úsek vedoucí přes Prahu a pět kilometrů na území Libereckého kraje.

I když je brodecký dohled na bezpečnost provozu na D10 teprve na startu a posilovat má až v budoucnu, neznamená to, že by se zde řidiči nesetkali i s tou nejmodernější technikou. Což rozhodně nekončí u vozidel vybavených k měření rychlosti přímo za jízdy – přičemž řeč je v tomto případě jak o autech v policejních barvách, tak v civilním provedení. „Výjimkou nebude ani vozidlo speciálně vybavené pro komplexní silniční kontroly, jako například kontroly sociálních předpisů, měření a vážení – či kontrolu technického stavu vozidel,“ upozornila krajská mluvčí Policie ČR Vlasta Suchánková. V tomto případě odkazovala na to, že se i na Mladoboleslavsku počítá s častějším nasazením některého z automobilů se speciálním vybavením pro dohled na nákladní dopravu a její šoféry, jež pro policii pořídil Středočeský kraj.

Ředitel Kučera si zřízení nového dálničního oddělení pochvaluje – a nejen proto, že střední Čechy jsou i přes nedostavěné D3, D4, D6 i Pražský okruh již nyní hotovou dálniční křižovatkou republiky; v kraji je nyní 361 kilometrů dálnic. Někteří řidiči si totiž počínají, jako by patřily jen jim; na ostatní motoristy neberou ohled: jedou přinejmenším tak, jako by se jednalo o uzavřený závodní okruh. „Bohužel jsou mezi námi stále i řidiči, kteří právě na dálnicích ohrožují nejen sebe, ale i ostatní, proto vnímám dohled policistů na dálničních tělesech jako dobré, ale zároveň i nutné řešení,“ konstatoval krajský policejní šéf.

Brodecká služebna na D10 rozšířila počet dálničních oddělení policie ve středních Čechách na šest. Jeho „staršími sourozenci“ jsou Bernartice (na D1), Mirošovice (rovněž D1), Nová Ves (D8), Poříčany (D11) a Rudná (D5).