"Chceme o 180 stupňů otočit politický směr v naší zemi. Této změny chceme dosáhnout nenásilnou cestou," uvedl Havel. Podle druhého z pořadatelů Ladislava Vrábela by měla vláda podat demisi, vypsat by se měly nové volby a řízení země by měli převzít "pronárodní odborníci". Prvním z řečníků byl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

Akce začala krátce po 14. hodině českou hymnou. Zazpíval ji zpěvák Tomáš Ortel, původním jménem Tomáš Hnídek. Pořadatelé měli zpočátku drobnější technické problémy s přenosem dění z Václavského náměstí do dalších měst.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Akce na Václavském náměstí byla tentokrát hlasitější. Na místě stály také stánky KSČM, zjistil zpravodaj Deníku. Účastníci hromadně skandovali: "Demisi!" "Na místě jsou ke 14. hodině podle našeho odhadu nižší desítky tisíc účastníků," napsala na twitter Policie ČR. Na schodech Národního muzea demonstrovalo několik desítek lidí proti putinovskému režimu v Rusku. V rukou měli české, ukrajinské a unijní vlajky.

Skupinku proukrajinskych aktivistů chrání policie, někteří demonstranti se jim pokoušeli strhat transparenty a ukrajinské vlajky.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Když německá europoslankyně AfD Christine Andersonová prohlásila že si nesmíme nechat vzít svobodu a nesmíme se znovu nechat ovládat totalitami jako byla například ta komunistická ze Sovětského svazu, potlesk přišel spíše vlažný. Její slova se totiž příliš nelíbila přítomným sympatizantům a členům komunistické strany, kterých je na demonstraci mnoho.

Některým lidem touha demonstrovat vydržela jen do odjezdu prvního vlaku domů, už krátce před třetí hodinou desítky demonstrantů zahalených do českých vlajek a odznaky s přeškrtnutým portrétem premiéra Petra Fialy nebo předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové mířily z Václavského náměstí směrem k hlavnímu nádraží.

Tři roky stará fotografie z demonstrace za demisi Andreje Babiše a Marie Benešové, svolané na Václavské náměstí dne 4. června 2019, začala být vydávána za snímek ze současných protestů
Změněné citáty, fotky odjinud. Po protestech proti vládě se objevilo několik lží

Protestujících bylo tentokrát méně než na demonstraci 3. září. Dav sahal od sochy svatého Václava zhruba po Štěpánskou ulici.

"Nyní začíná blok o válce," prohlásil před půl čtvrtou moderátor s tím, že jsme na pokraji válečného konfliktu. "Přijeli jsme z Tábora," prozradila redaktorovi Deníku skupinka demonstrantů. "My z Karlovarska," přidal se manželský pár. Všichni odmítli, že by fandili putinovském Rusku, ale za konflikt na Ukrajině podle nich může USA a EU.

Organizátoři demonstrace také vypustili jednu holubici míru. Holubice přeletěla Václavské náměstí a zmizela na střeše paláce Lucerna.

Na Václavském náměstí se sešla pestrá směsice lidí. Například těsně vedle sebe stála skupinka přívrženců KSČM s vlajkou této strany, hned vedle nich mávali demonstranti vlajkami České strany národně sociální. Své sympatizanty tu měla i Dělnická strana sociální spravedlnosti a přítomnosti davu lidí využila také křesťanská společenství, která zde rozdávala náboženskou literaturu zdarma.

Kolem 15:45 hodin se demonstrace zvrhla v tvrdou protiunijní a proruskou manifestaci. Někdejší bezpečnostní analytik Martin Koller se vyznal k sympatiím k Rusku a Evropskou unii a Spojené státy americké označil za ty, kteří z nás "dělají bílé negry". Jsme prý otroky.

Při akci byl přerušen jeden projev a jedno hudební vystoupení. Pod pódium museli být povoláni zdravotníci. Organizátoři se prý poté vyjádřili, že šlo o planý poplach. Demonstrant, kvůli kterému program přerušili, měl být totiž ve skutečnosti provokatér.

Účastníci si s sebou přinesli národní vlajky a transparenty proti vládě. Na nich byla třeba hesla "Konec vlád nemocných duchem, rozumem a charakterem" nebo "Zase ryjeme držkou v zemi". Na místě protestu byl také stánek, kde komunisté sbírali podpisy na podporu svého kandidáta na prezidenta Josefa Skály. 

Kromě tisíců českých vlajek se mezi demonstranty objevovaly i vlaječky Ruské federace. Někteří demonstranti měli připíchnuté ruské žlutočervené svatojiřské stuhy, případně přišli v tričkách a mikinách s portrétem ruského prezidenta Vladimíra Putina.

"Sláva Rusku, sláva Putinovi!" provolávala jedna demonstrantka a hrubě urážela ukrajinské běžence. Hádala se s některými proukrajinskými protestujícími, kteří se shromáždili u Národního muzea. U incidentu byla přítomna i policie.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Přestože se na pódiu dál střídali řečníci, začaly tisíce demonstrantů opouštět po 16. hodině Václavské náměstí.

Na akci dohlížela policie. Podle svého mluvčího Jana Daňka řešila drobný konflikt u budovy Národního muzea, kde se sešla skupinka lidí s opačným názorem. „Museli tam přijít policisté ze speciální pořádkové jednotky, nicméně nemuseli nikterak zakročit, nikoho nezajistili, neomezili na osobní svobodě, jejich přítomnost byla dostačující, aby se lidé uklidnili,“ řekl ČTK policejní Daněk. Potvrdil, že se demonstrace účastnily nižší desítky tisíc lidí.

Podle zpravodajky ČTK se incident odehrál také v davu, kam přišel s transparentem "Rusofilcky do Ruska" mladý muž. Vedle stojící muž ho napadl, přidali se další. Mladíka pak odvedla policie. Pořadatelé protestujícího označili za provokatéra. Celkem v době demonstrace vyzvali policisty k zásahu proti provokatérům čtyřikrát.

Protestní akce se ve středu konaly i v dalších českých městech. Demonstraci nazvanou Česká republika na 1. místě pořádali Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří stáli i za demonstrací, které se na začátku září v Praze zúčastnilo asi 70 000 lidí.

Z demonstrace s názvem Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze.
Obrazem: Na Václavské náměstí přišlo na 70 tisíc lidí demonstrovat proti vládě

Organizátoři sami sebe označují za politicky nezařazené občany. Svému protestu dali podtitul Nenásilná revoluce. Své požadavky zveřejnili už na své předchozí akci na začátku září. Žádají mimo jiné uzavření smluv na plyn přímo s Ruskem, vystoupení z NATO, EU, OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO), dobrovolnost očkování či "ukončení plánovaného ředění národa" ukrajinskými uprchlíky. Mezi dalšími požadavky je potravinová soběstačnost či "osvobození" tuzemského průmyslu od "závislosti" na zahraničních společnostech.

Podle pořadatelů se dění na Václavském náměstí přenášelo živě na obrazovky v centru Brna, Plzně, Liberce, Českých Budějovic, Uherského Hradiště, Karviné, Havířově či Nejdku. Jiného pořadatele, opoziční SPD, měla demonstrace proti vládě v Ostravě.

Podívejte se, jak probíhala demonstrace proti vládě na Václavském náměstí 3. září 2022:

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Demonstraci magistrátu nahlásil už koncem června Vrábel. Oznámil, že dorazí 500 lidí a na místě bude deset pořadatelů.