Tragédií skončil domácí porod v Rožďalovicích.

Devětatřicetiletá žena z alternativně žijící rodiny chtěla porodit doma, údajně pouze za asistence kamarádky 
a manžela. Dítě však po porodu žilo jen několik vteřin a po následných komplikacích bez odborné pomoci zemřelo.

K neštěstí došlo v noci 
z pátku na sobotu. „Záchranáři byli voláni  
k plánovanému domácímu porodu. Dítě krátce po narození přestalo dýchat a nejevilo známky života. Dispečerka linky 155 radila, jak má rodina poskytnout první pomoc do příjezdu záchranářů a prováděla takzvanou telefonicky asistovanou resuscitaci,“ uvedla mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Záchranka z Městce Králové byla na místě za pár minut. „Lékař s posádkou po příjezdu prováděli rozšířenou neodkladnou resuscitaci s využitím všech v terénu dostupných pomůcek, přístrojového vybavení a léků. Veškeré snažení záchranářů však bylo marné a bez jakékoliv odezvy, lékař musel konstatovat smrt novorozence. Záchranná služba byla na místo přivolána příliš pozdě,“ konstatovala Janečková.

Podle jednoho ze záchranářů na místě nebyl nikdo, kdo by v kritickou chvíli odborně pomohl. Při porodu podle dostupných informací asistovala pouze kamarádka rodičky. Ředitel nymburské záchranky Pavel Zuska mluví o nepřiměřeném riziku v daném případě.

Podrobnosti bych nerad uváděl, ale je to zkušená žena, která už odrodila více dětí a měla by si uvědomit rizika,“ říká Zuska s tím, že je rezolutně proti domácím porodům. „Doma takovou odbornou péči a zázemí prostě nikdy mít rodička nebude,“doplnil šéf záchranky.

Rodinu v Rožďalovicích spousta lidí zná jako bezproblémové, inteligentní lidi. Oba rodiče jsou vysokoškoláci 
a podle dostupných informací byl toto druhý porod doma. Už nyní vychovávají v alternativním životním stylu pět dětí.

Případem se zabývá také policie. „Lékař na místě neurčil příčinu úmrtí, proto byla nařízena soudní pitva. Podle předběžných výsledků nebylo zjištěno cizí zavinění. Je vysoce pravděpodobné, že příčinou úmrtí byla srdeční vada. V současné době probíhá vyšetřování všech dalších okolností případu, které prověřujeme pro možné podezření z usmrcení z nedbalosti, “ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Otázkou tedy zůstává, zda by v daném případě přítomnost matky v nemocnici něco na osudu novorozence změnila. Podle neoficiálního vyjádření otce bylo údajně dítě na první pohled nemocné a ani sebelepší zdravotnická péče by mu život nezachránila.

Primář nymburské porodnice Dušan Kolařík je přesvědčen, že porody doma patří do zemí třetího světa. A je jednoznačně proti nim. „Domácí porody mají dnes své místo v Indii a Africe. Pokud ženy ignorují možnost lékařské péče, kterou mají k dispozici, jsou samy proti sobě 
i proti novorozenci,“ vyjádřil se k domácím porodům primář Dušan Kolařík.

KDO JSOU PŘÍZNIVCI DOMÁCÍCH PORODŮ?

Domácí porody preferují především rodiny s alternativním způsobem života. Tedy zpravidla se snaží žít ekologicky, preferují přírodní produkty, nezřídka se jedná o vegetariány. Velmi často se také jedná o vysokoškolsky vzdělané a emancipované ženy. V pozdějším věku dítěte preferují domácí vyučování a snaží se vést potomky k šetrnému způsobu života. Jedná se o početnější rodiny, velkou roli zpravidla sehrává 
i víra. A to ať křesťanská nebo některé z východních učení.