Že to funguje, je ověřeno: podobné hračky už vozí ve svých zásahových autech profesionální hasiči i záchranáři v sanitkách. Pomáhají alespoň trochu překonávat stresovou situaci a odpoutávat pozornost od maléru, který se odehrál; hračka také pro dítě představuje jistotu ve chvíli, kdy nechápe, co se kolem děje a proč ho maminka neobjímá, aby ho ukonejšila. Dobře ale vnímá, že se děje něco hodně, ale opravdu hodně špatného.

Spolupráce s odborníky

Do zásahu v těch nejošklivějších případech je podle slov Pidrmanové nově připraveno nastoupit šest tisíc plyšových Nehoďáčků, které v rámci dlouhodobého projektu Markétina dopravní výchova poskytl Tým silniční bezpečnosti, s nímž policie na preventivních programech dlouhodobě spolupracuje.

Pomáhat mají dětem, jejichž přítomnosti u nehod nelze zabránit. „Nečekaně se ocitají v nejistotě. Neví, co se bude odehrávat – a k tomu mají strach o své blízké,“ připomněla Pidrmanová. Čísla, která nabízí za loňský rok, působí otřesně: loni v České republice při nehodách zemřelo devět dětí – jedno jako chodec, osm jako spolujezdci v autech – a 79 utrpělo těžká zranění; 1709 pak lehká. „Dalších 4372 dětských pasažérů se ocitlo v roli účastníka dopravní nehody bez zranění,“ upozornila policistka.

Utišit bolest i pláč

Prospívat svou přítomnosti na místě neštěstí má Nehoďáček jak dětem, které utrpěly zranění, tak i těm, jimž se „nic nestalo“, potvrzuje metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti Markéta Novotná. „Ať už se jedná o případy, kdy jsou zraněny samy děti, jejich rodiče nebo někdo jiný, hračka může v této chvíli znamenat mnoho. Dítě pomůže uklidnit, odpoutá jeho pozornost od nepříjemností, může se díky ní cítit bezpečněji,“ shrnula úlohu hračky ve vypjatých momentech. Nehoďáček však pomůže i policistům: usnadní jim navazování kontaktu s dětmi přítomnými na místě.

Tato postavička se ale nezrodila nově. Součástí ilustrované verze projektu Markétina dopravní výchova je dlouhodobě – a mnohé děti, školáci i předškoláci, už tak o ní slyšely třeba od svých učitelek. Nebo i od policistek, jež za nimi přicházejí třeba v rámci preventivního programu Zebra se tebe nerozhlédne. Ředitel Týmu silniční bezpečnosti Jan Polák zdůrazňuje, že právě Nehoďáček je tím, koho je na místě dávat za příklad. „Pravidla silničního provozu nejenom zná, ale také je dodržuje. Proto ho připodobňujeme k hrdinovi dopravního prostředí; děti má naučit, jak se chovat bezpečně a ohleduplně,“ vysvětlil Polák, proč tuto postavu vnímá jako ideální vzor.