Linda Dlouhá z krajské turistické centrály zve mimo jiné na výstaviště v Lysé nad Labem, kde se už od čtvrtka koná tradiční výstava Podzimní Zemědělec 2021, již doprovází i celostátní výstava hospodářských zvířat Náš chov včetně prodejní výstavy drobnochovatelů. „V sobotu 9. října se návštěvníci mohou těšit na středočeské dožínky,“ upozornila Dlouhá.

K pozvánce na sobotní středočeské dožínky se připojuje i Zuzana Žídková. „Program začíná v 9.30 dožínkovým průvodem, v 10.00 pak dožínky oficiálně zahájí hejtmanka Petra Pecková (STAN),“ připomněla. S upozorněním, že nejen za účasti hejtmanky, ale také krajské radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jany Skopalíkové (Piráti) se v rámci dopoledního programu uskuteční slavnostní křest knihy Půda a život civilizací autorského kolektivu pod vedením Václava Cílka a Jiřího Hladíka, kterou ve spolupráci se Středočeským krajem vydalo nakladatelství Dokořán. „Kromě vyhlášení vítězů tradičních soutěží Zemědělec roku a potravina roku budou vyhlášeny rovněž výsledky soutěže Středočeský šupináč 2021,“ připomněla Žídková.

Pro změnu do blízkosti Prahy zve Dlouhá v souvislosti s přehlídkou amatérské divadelní tvorby Nučický Kahan, která se koná od čtvrtka do soboty. „Letošní ročník se může pochlubit účastí legendárního loutkového souboru Buchty a loutky i dvěma představeními, která uspěla na posledním ročníku Jiráskova Hronova – Cvičme v rytme od souboru Brambůrky z Mostu a včelařské divadelní rondo Úl od známého Divadla V.A.D.,“ upozornila.

Výlet do kutnohorského okolí nabídne v sobotu 40. ročník dálkového pochodu Za malínským křenem pro pěší turisty i cyklisty, přičemž na křen nakonec skutečně dojde: odměnou v cíli se stane klobása s křenem. „Kraší trasy budou procházet nejbližším okolím města, údolím Vrchlice a dále směrem na Malešov a dál k Sázavě. Je možné zvolit i dvanáctikilometrovou trasu po naučné Stříbrné stezce přes vrcholy Kaňk a Kuklík. Dvacetikilometrová trasa zahrnuje žlutý okruh kolem města s nádhernými výhledy, trasa s délkou 27 km prochází naučnou stezkou Po stopách husitských hejtmanů,“ shrnula Dlouhá výběr kratších možností. S dodatkem, že v nabídce jsou i dvě trasy o délce 36 km a jedna padesátikilometrová.

Pozvánkou do blízkosti Prahy jsou komentované vyhlídky z kopce v Ořechu od objektu Vrtule, které na sobotu připravil Spolek Ořech. Místní průvodci budou nabízet komentář každou půlhodinu; zájemci dostanou i mapku viditelných zajímavostí. Nebude však chybět ani nahlédnutí do místní historie.

Karlovo náměstí v Kolíně bude v sobotu patřit druhému ročníku street food festivalu – s nabídkou „moderní i nemoderní gastronomie“ v podobě mixu světových kuchyní i té české. Chybět nebudou food trucky, víno, pivo z malých pivovarů i výběrová káva.

V Berouně se na sobotu chystá Fotoblázinec – setkání fotografů profesionálních i amatérských, pokročilých i začínajících – a dalších příznivců fotografie. „Letošní osmý ročník bude nepovinně zaměřen na makro,“ připomněla Dlouhá. S dodatkem, že k vidění bude výstava fotografií na volném prostranství, promítání autorských fotografií s besedou a hodnocením – a chystají se také přednášky, ale i fotolov.