Velkolepou akci připravuje už od úterka na ploše letiště Boží Dar podle vedoucího produkce Josefa Sršně kolem tří stovek lidí. „Jsou stále větší požadavky na bezpečnost, oplocení, velikost areálu, na návštěvníky vůči festivalu 
a festival vůči návštěvníkům. Tato symbióza se neustále mění, nabírají se stále nové věci, nové subjekty, subdodavatelé. Je to díky tomu, abychom splnili všechny limity bezpečnosti," říká Josef Sršeň.

Důležitost bezpečnosti a pokud možno klidného průběhu festivalu potvrzuje i jeho ředitel Roman Fejt. „Spolupráce s majitelem pozemku, představiteli města i policií je výborná, všichni berou festival za svůj a vycházejí nám v rámci svých možností vstříc, za což jim i touto cestou děkujeme. Věříme, že tomu tak bude i nadále, a budeme zde moci pořádat i další ročníky," říká člověk, který je hlavní duší festivalu od jeho počátku, tedy nultého ročníku, který se konal v roce 2007.

Podivování návštěvníků

Roman Fejt ví, že pořadatelé musí dodržovat předpisy pro akce, jakou je právě Votvírák. „Z toho pak plyne někdy podivování návštěvníků nad některými organizačními opatřeními. Vše je ale směřováno k tomu, aby celá akce v poklidu proběhla, aby návštěvníci nebyli vystaveni pokud možno žádnému riziku. A to je při akci, kde se za dva dny vystřídá skoro 60 tisíc lidí, přece jen dost náročný úkol," ví Roman Fejt.

Rozsah zázemí se rok od roku zvětšuje. Produkční Josef Sršeň si prý pamatuje, že ještě před čtyřmi lety zasahoval festival tak do poloviny letištní plochy. „Teď už jsme ve dvou třetinách. Když jsem jezdil na festivaly já, jezdilo nás pět v jednom autě a spali jsme v jednom stanu. Dneska přijede každý v autě sám a přiveze si stan. A tím všechno ohromně narůstá," ví hlavní produkční, podle kterého je ale alfou a omegou festivalu vždycky počasí.

„Všechno si můžete objednat, koupit, přivézt, postavit, rozbourat případně předělat, ale počasí neovlivníte. Když vám tady začne foukat a pršet, tak se vše dostává do jiné dimenze, vše se stává nebezpečnější. Je ale dobře, že se bouřky, které slibují, mají odehrát ještě před začátkem festivalu. Zažil jsem i několik akcí, kdy jsme museli festival přerušit. Věřme, že se počasí do víkendu uklidní," přeje si hlavní produkční milovického festivalu Votvírák Josef Sršeň.

Na festival Votvírák se chystají desítky tisíc lidí,
ale také téměř tři stovky policistů

Festival Votvírák, který se koná na milovickém letišti už tento víkend, navštíví podle odhadů pořadatelů a policie nejméně třicet tisíc lidí. Policisté připravují bezpečnostní opatření už od pátku.

Podle vrchního komisaře Územního odboru Nymburk Františka Kuneše se policejní akce spojené s festivalem zúčastní od pátku do neděle celkem 294 policistů. „Oproti loňskému roku je to 81 policistů více. Opět spolupracujeme s firmou Conwoy, která návštěvníkům za cenu jednoho piva umožní orientační dechovou zkoušku srovnatelnou s našimi přístroji. U jejich stánku si budou moci řidiči ověřit, zda už mohou po předešlém požití alkoholických nápojů sednout za volant," uvedl Kuneš.

Navíc policisté rozdají ve spolupráci s mětem dva tisíce orientačních detekčních trubiček. „Máme informace, že je zatím do středy prodáno 25 tisíc vstupenek a kolem pěti tisíc lidí je vyhrálo v různých soutěžích," ví Kuneš.

Pozor na omamné látky v těle

Město Milovice zakoupilo přístroj Drägger 5000 s detekčními tyčinkami na zjištění omamných látek v těle. Tento přístroj použijí policisté vůbec poprvé v rámci Středočeského kraje.

Podle Františka Kuneše byla podobná opatření už na předešlých ročnících Votvíráku a přesto policisté vloni uložili 226 blokových pokut, 13 řidičů nadýchalo přes jednu promile a u neuvěřitelných 98 přístroj při orientační dechové zkoušce neukázal nulu! Ve dvou případech sedli řidiči pod vlivem dorg a 62 lidí přišlo na místě o řidičský průkaz.

Policejní akce se zůčastní letos vedle řadových policistů, kynologů, eskortního pátracího oddílu, pořádkových jednotek, cizinecké policie, studentů policejní školy ze Sadské také cyklohlídky, čtyři policisté na koních a poříční policie. Nad letištní plochou bude dohlížet policejní vrtulník.