Nedaleko zříceniny hradu se odehrálo dvacet úspěšných ročníků festivalu. Poslední červnová Okoř se šťávou se konala v roce 2019. Další zhatil covid a pak už nedošlo k dohodě s vlastníkem části louky.

Jak potvrdil dlouholetý pořadatel červnových festivalů na Okoři, lídr kapely České srdce Michal Šenbauer, jednání s majitelem části louky pokračují, zatím ale bez závěru, který by akceptovaly obě strany. „Pokud máme za jediný den uhradit částku, jakou vlastník požaduje, je to pro nás neúnosné, abychom dokázali zaplatit i špičkové kapely a zajistit vše potřebné kolem,“ vysvětluje Šenbauer, který ale stále věří, že k dohodě dojde. Stejně jako pořadatel srpnové Okoře.

Nemalý zájem o návrat festivalů má i vedení obce Okoř, která část louky pod zříceninou vlastní. Jednání druhého majitele s oběma pořadateli se proto snaží podpořit. Podle starosty Petra Procházky by mohla letošní jednání přispět ke stanovení nezbytných pravidel do budoucna.

Dohoda, nebo komornější verze 

„Předběžný předpoklad je, že by se v příštím roce mohly festivaly opět rozjet. Zájem ze strany pořadatelů trvá. Buď se obě strany domluví, aby se mohla používat i soukromá louka ve svahu, nebo bychom museli příště zvolit komornější verzi pouze na obecním pozemku,“ říká starosta Okoře.

Deník se pokoušel opakovaně spojit také s vlastníkem části louky, zatím ale marně. Částku, kterou za pronájem pozemku požaduje, nikdo z oslovených pořadatelů prozradit nechce, jak se ale Deníku podařilo zjistit, mělo by jít o stovky tisíc korun.

Okoř, která má okolo sta stálých obyvatel, je malebnou vískou v údolí Zákolanského potoka. Kulisa trosek hradu tam přispívá v jedinečné atmosféře. Festivaly, středověké souboje a další akce pořádané během roku jsou velkým lákadlem pro návštěvníky a pro místní podnikatele zajímavým zdrojem příjmů. Cestu si tam každoročně nacházejí i účastníci dálkového pochodu do Okoře bez oře.

V nejbližším termínu hradní nádvoří ožije už nadcházející neděli 28. května od10 hodin Street food piknikem, druhou sobotu v červnu se pod hradem koná tradiční Středověká Okoř se zpěvy, tanci i tržištěm. Skvělým tipem na prázdniny je Noční baterková prohlídka hradu 15. července od 22 hodin.

Podzim s muzikou a strašidly

Začátkem září se tam hned první víkend konají Hudba na hradě a Strašidla na hradě. Vrcholem sezony bude v sobotu 23. září Svatováclavská slavnost opět v dobovém hávu. A protože i na podzim bývá počasí někdy příznivé, na 14. a 15. října jsou v plánu opět Hudba na hradě a Strašidla na hradě.