K oslavě Dne boje za svobodu a demokracii se vzpomínkou na události v letech 1939 a 1989, v obou případech spojených se studeny českých vysokých škol, se lidé shromáždili ve středu 16. listopadu večer před městským úřadem. „Jsem ráda, že se můžeme sejít. Obzvlášť nyní je vidět, že svoboda není zadarmo,“ upozornila na aktuální souvislosti dneška.

Nynější místostarosta Jiří Sochor (ODS), který připomínku 17. listopadu začal v Libčicích organizovat už před lety, vysvětluje důvod pořádání oslav už v předvečer státního svátku: je to proto, aby lidé stihli oslav víc. „Zcela praktické důvody; 17. listopadu řada lidí z Libčic míří na oslavy výročí do Prahy. Proto jsme velmi pragmaticky posunuli začátek už den předem. Díky všem, kteří si i přes deštivé počasí našli cestu,“ konstatoval.

Sametová revoluce - Jak to vypuklo. Už je to tady
Foto: Připomeňte si na archivních snímcích události sametové revoluce v Praze

Jeho stranická kolegyně Ilona Chrtová, která je předsedkyní místního sdružení, ale také působí jako krajská zastupitelka, uvedla: „Věnujme vzpomínku i těm, kteří před třiceti lety pomohli svobodu získat, ale dnes tu už nemohou být." Jmenovitě vyzdvihla zásluhy dlouholetého libčického místostarosty Františka Lisého (ODS), který ve městě stál u zrodu Občanského fóra.