Projekt na darování, či přesněji řečeno adoptování jednoho ze zubrů, kteří se už několik let pohybují v bývalém vojenském prostoru u Milovic, najdou zájemci na odkazu darujme.cz/zubrpodstromecek. Odkaz na něj najdou i na stránkách společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci zřídila. vybrat si adopci dospělého zvířete, mláděte nebo některé z dalších kategorií. Lidé tak mohou pořídit pro sebe nebo pro své blízký originální vánoční dárek.

Milovická rezervace se zařadila za sedm let k nejvýznamnějším chovům zubrů nejenom v České republice, ale i v celé Evropě. „Získané peníze poslouží k dalšímu rozvoji této unikátní rezervace, převozům zvířat do dalších lokalit v České republice i v zahraničí nebo přípravě nových rezervací velkých kopytníků,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Demolice poslední ruiny armádního objektu v sousedství nejstarší části rezervace divokých koní v Milovicích.
OBRAZEM: Poslední stavba po okupačním vojsku u milovické rezervace šla k zemi

V roce 2015 přijelo do milovické rezervace prvních osm zubrů. V současné době v unikátní stepní lokalitě žije 32 zubrů, několik odchovaných zvířat přitom ochránci přírody bezplatně poskytli do dalších rezervací v České republice i v zahraničí.

Zubři a další velcí kopytníci navíc pomohli se záchranou vzácné přírody a mnoha ohrožených druhů. A to jak například motýlů, tak vzácných rostlin. Jen počty mladých hořců křížatých, vzácné, modře kvetoucí rostliny, díky pastvě vzrostly v nejstarší často rezervace o více než 5500 procent, počty ohrožených motýlů modrásků hořcových Rebelových se zvýšily o 1700 procent.

Přírodní rezervace u Milovic s několika druhy kopytníků.
Milovická rezervace ukazuje odlišné tváře. Z Afriky na Sibiř za pár minut

„Příroda ukázala, že jí stačí dát šanci, a začne se velmi rychle obnovovat. Bohužel, stále se potýkáme s negativními dopady lidské činnosti v této oblasti. Odstraňování černých skládek, stavební suti, rozvalin různých objektů po armádě a dalších následků lidských zásahů v lokalitě nás jen letos stálo na 750 000 korun,“ doplnil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015 na rozloze 40 hektarů. V současné době dosáhla velikosti 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice.