Letos bylo odměněno sedm dobrovolných knihovnic: Irena Smolíková, Ivana Urbanová, Věrka Drozdová, Obecní knihovna ve Stříbrné Skalici (Obsluhovaný region Benešov). Eva Lišková, Obecní knihovna Únětice (Obsluhovaný region Kladno), Eva Jirková, Obecní knihovna ve Veltrubech (Obsluhovaný region Kutná Hora), Andrea Vítová, Místní knihovna v Liběchově (Obsluhovaný region Mladá Boleslav), Jarmila Vidová, Obecní knihovna Dolní Břežany (Obsluhovaný region Příbram).

Do tajů péče o historické svazky zavede návštěvníky nová výstava Restaurování pokladů Národní knihovny, kterou je možné si zdarma prohlédnout v Galerii Klementinum.
Podívejte se: Klementinum odhaluje tajemství restaurování knižních pokladů

„Ve Středočeském kraji je více než sedm set veřejných knihoven, které působí v obcích a malých městech a lze je zařadit do kategorie neprofesionálních knihoven. Ty nejlepší z nich nejsou pouze tradičními půjčovnami knih, ale stávají se kulturními středisky rozvíjejícími komunitní život v obci. Právě na knihovnice a knihovníky z takových knihoven je zaměřena cena Středočeský Kramerius,“ připomněl při slavnostním setkání krajský radní pro oblast kultury a cestovního ruchu Václav Švenda a dodal, že účelem ocenění je podpořit aktivní dobrovolné knihovníky v jejich práci a zároveň motivovat další, aby je následovali.

Vůně knih

Jeho slova doplnila senátorka za kladenský volební obvod Adéla Šípová: „Od dětství miluji knihy, mám ráda jejich vůni, a knihovny byly pro mne odmala oázou klidu a poznání. Jsem ráda, že místní knihovny dokážou ve svých obcích obnovovat komunitní život. Příběhy knihoven a knihovnic, které jsme dnes slyšeli, byly opravdu hodně zajímavé. Je přínosné, že knihovnice se aktivně zapojují do dění v obcích. Navíc je úžasné, že svou práci dělají dobrovolně ve svém volném čase a investují do ní hodně úsilí, právem si zaslouží takové ocenění,“ řekla Adéla Šípová, která jako maminka pěti dětí považuje za velmi důležité vést děti k četbě zvláště v dnešní internetové době. „Jsem ráda, že právě místní knihovny jsou stále otevřeny dětem. Je to důležité pro budoucnost naší vzdělanosti,“ uzavřela senátorka.