„Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. Bylo to těsně před Velikonoci. Z mamografu mě poslali ještě na sono. A to už jsem tušila, že je zle,“ vrací se zpátky v čase osmasedmdesátiletá Hana Kudelová z Černošic u Prahy.

Po biopsii si za týden měla přijít pro výsledky. „Přijela jsem tam autem. A dodnes nevím, jak jsem se po tom, co mi řekli, že mám rakovinu, dostala domů. Tak necitlivý přístup jsem nikdy nezažila. Dali mi papíry, ať si zajdu k praktické lékařce, že ona mě někam pošle na operaci. A s tím mě vyprovodili z ordinace…“

Praktická lékařka ji poslala do Motola. Po operaci následovalo téměř tříměsíční ozařování. Vzhledem k výsledkům histologie poslali Hanu nakonec i na chemoterapii.

„Dnes už je jiná doba, věda je dále, ale tehdy mi to vůbec neudělalo dobře. Bylo mi špatně od žaludku, zvracela jsem i strašně moc zhubla.“

Když měla léčbu za sebou, dozvěděla se od kamarádky, která měla stejnou diagnózu, o neziskové organizaci ALEN – ženy s rakovinou prsu.

„Pomalu jsem do organizace začala docházet. Nejdříve na cvičení a plavání, postupně na výlety… Našla jsem si tam spoustu kamarádek a nakonec jsem tuto organizaci i vedla," vypráví Hana.

Rakovina se vrátila

Po třech letech rakovina udeřila znovu. Tentokrát zasáhla dělohu a vaječníky. „Znovu jsem tak šla na operaci, kde mi všechno vyndali. V 63 letech – v roce 2007 – jsem tak absolvovala další chemoterapie.“

Zákeřná nemoc ji však nezlomila. Vrátila se zpátky do organizace ALEN, kde organizovala výlety, rekondiční pobyty, návštěvy divadel…

A byla to právě Hana, která se také rozhodla tuto organizaci, kam docházejí ženy 55+, modernizovat. „Našla jsem grafičku, která nám udělala nové logo, máme aktivní webové stránky, Facebook a členky výboru musí umět zacházet s počítačem,“ vyjmenovává změny, kterými nezisková organizace prošla za posledních pár let.

Boj za moderní organizaci

Představit široké veřejnosti ALEN v novém kabátu, to stálo Hanu spoustu energie, času a sil. „Odnesla jsem to trochu i zdravotně… Měla jsem i pár odpůrců změn v našich starších členkách, které byly léta zvyklé, že se nic nemění. Ale aby organizace obstála i moderním světě, musí jít s dobou,“ usmívá se Hana, která je v současné době místopředsedkyní organizace, která se dříve jmenovala ALEN – ženy postižené rakovinou prsu.

Slovo ‚postižené‘ z názvu organizace – i zásluhou Hany – zmizelo. „Uvědomily jsme si, že nejsme postižené. Vždyť jsme dostaly od života druhou šanci!“

ALEN – ženy s rakovinou prsu ve zkratce
Jedná se o zapsaný spolek, ve kterém jsou ženy, které dala dohromady rakovina prsu. ALEN funguje již od roku 1993.
ALEN poskytuje informace o léčbě, pořádá odborné přednášky a besedy, nabízí rehabilitaci, cvičení, plavání, turistické výšlapy i rekondiční pobyty.
Organizace má sto členek a je otevřená i dalším zájemkyním.
Roční rozpočet je 600 tisíc korun, činnost ALEN financuje z členských příspěvků, sponzorských darů a státních dotací. Všechny členky pracují jako dobrovolnice.