Rok 2008 patří z hlediska porodnosti k nejsilnějším za posledních 30 let. Tehdejší novorozenci a tedy letošní deváťáci se proto podle předpokladu budou hlásit na gymnázia ve velkém počtu. Gymnázia a střední školy očekávají, že jich celou řadu budou muset odmítnout.

Vyhlášení výsledků pražského regionálního kola 30. ročníku ankety o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos 2023 a korunovace vítěze.
Němčinář z Prahy 5 je pražským Zlatým Amosem. Postoupila i učitelka čtvrťáků

„Zatím nemáme ani představu, kolik nám přihlášek přijde. Pokud to bude stejné jako v minulých letech, tak asi budeme muset odmítat i děti, které mají dobrý prospěch,“ říká ředitelka pražského gymnázia Jana Keplera Ivana Landsingerová. Do čtyřletého gymnázia přijmou devadesát dětí z přibližně dvou set přihlášek. Dostanou se tedy jen ti nejlepší, popřípadě žáci se slušnějšími výsledky.

Problémem je malá kapacita škol

Děti si dávají dvě přihlášky, pokud je ani jedna ze škol nepřijme, musí hledat místo tam, kde ani po přijímacích řízeních není plno. Takových možností ale moc nebývá. Variantou se potom zdají soukromá gymnázia. Ta ale v poslední době také bojují s kapacitou.

Už loni se na 1. Slovanské gymnázium v Praze hlásilo 650 dětí, z nich 210 mělo nejvyšší možný průměr – z výsledků testu Cermat a vlastních školních přijímacích testů. Meziroční nárůst přihlášek činil přes sedmdesát procent.

„Nedostatečná kapacita středních škol v Praze je dlouhodobým problémem, aktuálně se ale celá situace výrazně zhoršuje. Už loni jsme se dostávali do situace, kdy nám volali zoufalí rodiče dětí, které se nedostaly na naši školu, i přesto, že měly velmi dobré studijní výsledky,“ říká ředitelka gymnázia Taťjana Pergler a dodává, že situace nastala i přes navýšenou kapacitu školy z šedesáti na devadesát přijatých dětí. V letošním roce už si nemůžou dovolit kapacitu opět navýšit a přijmou tedy jen šedesát dětí.

Nedostatek učitelů

Podle magistrátu se Praha snaží počet otevíraných tříd prvních ročníků zvyšovat. „Vše je limitováno stanovenými kapacitami škol, které se ne všude dají navýšit. Nesmíme zapomínat ale i na další limit, kterým je nedostatek učitelů středních škol. Když někde dojde k navýšení počtu tříd, je potřeba i více učitelů,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí magistrátu Vít Hofman a zároveň připustil, že počet deváťáků průběžně narůstá.

Ilustrační foto.
Starosta Prahy 7 varoval před nebezpečím pro děti. Důvod k panice prý ale není

Letos o zvýšení kapacity požádalo téměř třicet pražských škol. „Ministerstvo školství o tom však zatím nerozhodlo. Praha spolupracuje i se Středočeským krajem, odkud do Prahy míří více než třicet procent žáků středních škol, což pak způsobuje situaci, že nám zdánlivě chybí místa,“ dodává Hofman.

Děti jsou tak podle některých názorů už od 8. třídy pod velkým tlakem a stresem. „Neví totiž, jaká bude jejich budoucnost, a to i přesto, že mají výborný prospěch. Velkou zodpovědnost a možnost najít řešení má vláda i orgány samosprávy, městské části, které by měly spolupracovat s vedením škol,“ myslí si Pergler s tím, že je podle ní řešení současné krize nedostatečné.