Seriál Deníku: Olympijský sen.

Jestli sportbary dosud zely prázdnotou, nebo se plnily jen o něco málo víc než ve sportovně „všední" dny, pak ve středu úderem 18. hodiny budou dost možná praskat ve švech. České hvězdy v čele s Jágrem v exkluzivním čase (jiné zápasy se hrají třeba v devět hodin ráno) poměří síly s favorizovanými Švédy.

„Na hokej přijde do baru rozhodně nejvíc lidí, i když bych řekl, že spíš později, kdyby se Čechům dařilo. Když došli na mistrovství světa před čtyřmi lety do finále, bylo našlapáno a lidé stáli i na baru," vzpomíná provozovatel kladenského Sportbaru Václavák Tomáš „Dobrota" Kučera.

Skutečně, i Kladno má stejně jako Praha svůj Václavák, pochopitelně mnohem menší. Ne nadarmo se zpívá v někdejším hitu bratrů Tesaříků, že v Praze je to stokrát lepší, je tam totiž toho stokrát víc.

A zpět k Tomáši Kučerovi. Sám je ohromným fanouškem, se svým Kladnem neváhá vyrážet za zápasy do nejzazších končin republiky a v hokejových barvách je také celý sportbar vyveden.

Jágrovi patří celá stěna

„Jsme v Kladně, takže jedna celá stěna patří Jardovi Jágrovi. Jiná zase historii hokeje u nás. Ale není to jen o hokeji. Olympiády se u nás sledují i letní, takže máme osobně věnované plakáty oštěpařů Špotákové, Veselého, běžkyně Hejnové či desetibojařů Šebrleho a Dvořáka. Myslím, že když přijdete, sport na vás dýchne doslova ze všech stran," usmívá se spolumajitel dvojnásobného vítěze soutěže Deníků o Hospůdku roku.

Kučera ve svém kladenském baru zaměstnává i jednoho bývalého hráče kladenského hokejového A týmu, Jiřího Štracha: „Možná jsme úspěšní i proto, že sportu fandí celá firma, kam patří i Pivní pomoc a hospoda U Matěje. Stejně jako sportovní oddíly, i my máme své fanoušky, kteří se rádi aktivně zapojují do toho, aby se u nás cítili 'jako ve svém'."

Kučera si vyhrál i s reklamním letákem na sledování olympiády ve svém baru. Využil toho, že jedenáct nominovaných hráčů oblékalo či obléká kladenský dres. V době, kdy je na tom zdejší extraligový tým hodně mizerně, kladenský fanoušek přece jen trochu pookřeje. Nebo v to alespoň doufá…

Tipování o pivo zdarma

„Jen jsem tam dal fotky všech kluků a formou filmového plakátu zvu na film Hvězdy Kladna v Soči. Nedalo to moc práce, navíc se naučím něco nového o grafice," mávne rukou. A už přemýšlí o soutěžích na hokejové zápasy.

Lidé mají nejraději ty o pivo. „Já vím, že se sázejí i mezi sebou, to bude asi všude stejné. Parta se dá dohromady, každý si natipuje, dá pětku nebo dvacetikorunu a vítěz bere vše. My na nejlepší zápasy soutěžíme o pivo zdarma, tahle soutěž je jasně nejpopulárnější," dodal spolumajitel sportbaru.

Ten lidi „neučí" jen pasivnímu příjmu sportovních pořadů, ale sám sponzorsky podporuje hokejbalisty, fotbalisty, futsalisty nebo běžce, ať už pivních štafet či extrémního závodu Spartan Race.

Zajímá nás! Jak dopadnou čeští hokejisté na olympijském turnaji v Soči? Vaše tipy můžete napsat do diskuze pod tímto článkem.