Ti se předtím účastnili v Mělníku protestní akce vyjadřující nesouhlas s vládními opatřeními proti šíření koronaviru včetně povinného testování dětí a nošení roušek ve školách. Po jejím ukončení menší skupina lidí nastoupila do aut vyzdobených prapory se symbolem státní vlajky a vyrazila do Mratína. Jejich přítomnost se však nelíbila části místních obyvatel. Strhla se slovní potyčka přerůstající ve strkanici – díky přítomnosti policejních hlídek se však nerozhořel vážnější konflikt.

Emoce nezůstaly jen u slov

Jiskrou, z níž vzešel oheň sporů, se zřejmě stalo parkování jednoho z návštěvníků obce, který své auto odstavil před vstupem do jednoho z domů. To vyvolalo emoce, přičemž nezůstalo jen u ostrých slov. Snahy bušit do auta i vzájemné postrkování však záhy zarazili policisté, kteří byli na místě připraveni. Jejich přítomnost se zase nelíbila účastníkům protestu; naznačily to alespoň hned po jejich příjezdu výkřiky hovořící o „Hamáčkovu gestapu“.

Ohlášená sobotní demonstrace v Mělníku, ukončil ji až tajemník městského úřadu.
V Mělníku demonstrovaly stovky lidí proti rouškám ve školách i testování dětí

Vše se obešlo bez zranění i hmotných škod, takže pouliční napětí zřejmě nebude mít další dohru, pokud k nějakému řízení či prošetřování okolností události nepodá podnět některý z aktérů. Podle slov policejní mluvčí Markéty Johnové však dva lidi čeká správní řízení v souvislosti s přestupkovým jednáním, které se týkalo porušování nařízení o nošení roušek.

Protestovalo se už v minulosti

V Mratíně, kam by demonstranti zamířili asi sotva, pokud by se tam z Mladé Boleslavi nepřestěhoval politik Hamáček, se neprotestovalo poprvé. Velkou pozornost vyvolala tamější demonstrace v zimě, kdy naštvaní občané také vyrazili před Hamáčkův dům, aby dali nahlas najevo své mínění. Největší akce se tam konala 20. února; také v sobotu. Na výzvu iniciativy Chcípl PES tehdy 150 lidí přijelo vyjádřit své mínění na boj s pandemií v režii státu, dopady vládních opatření na podnikání a na vzdělávání dětí.

Nešlo o osamocenou akci: lednu a v únoru se podobné protesty konaly před bydlišti tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného a ministra školství (oba za ANO). Hned z kraje ledna, v neděli třetího, vyvolal značnou pozornost protest pěti desítek lidí vybavených i rakví a svíčkami v Průhonicích na Praze-západ. Tam se protestovalo před bydlištěm předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Tehdy policejní mluvčí Michaela Richterová uvedla, že nenošení roušek a nedodržování rozestupů řešili policisté domluvou.

Na pražském Václavském náměstí demonstrovaly 21. února 2021 odpoledne asi tři stovky lidí proti vládním opatřením proti šíření koronaviru
Další demonstrace proti opatřením. Vláda jde proti ústavě, hlásaly transparenty