I když střední Čechy neleží v příhraničí, ale jsou vysloveně vnitrozemským regionem, krajský odbor cizinecké policie si na nedostatek práce nemůže stěžovat. K jeho úkolům patří nejen odhalování nelegální migrace, ale také pobytové kontroly či například kontroly zaměstnávání cizích státních příslušníků. Prostě: jde o uplatňování represivních opatření vůči cizincům, kteří se na území České republiky zdržují neoprávněně – či v rozporu se zákonem provádějí cokoli dalšího.
„V kategorii jednotlivců si cenu Cizinář roku 2018 převzala nadpraporčice Šárka Ryšánková z oddělení dokumentace Odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Středočeského kraje,“ připomněla mluvčí Suchánková. V této kategorii tradičně přebírají odměnu nejlepší příslušníci cizinecké policie z jednotlivých krajů.
„Nejvyšší ocenění – 1. místo – si pak převzal Odbor cizinecké policie Středočeského kraje pod vedením plukovníka Radka Maňase, který byl vyhlášen nejlepším pracovištěm v rámci České republiky, zmínila největší úspěch. To, že středočeské pracoviště bylo vyhodnoceno jako nejlepší v republice, těší krajského ředitele policie Václava Kučeru. „Je to zásluha všech pracovníků cizineckého odboru, vizitka jejich dobré práce,“ míní.
Celkově bylo 12. září v Zrcadlové kapli Klementina předáno před 110 medailí a dalších ocenění, konstatovala mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Renata Grecmanová. Vedle oceňování cizinářů roku či nejlepšího odboru, týmu, hrdinských činů, projektu, specialisty a dalších osobností z řad příslušníků ve služebním poměru i občanských zaměstnanců a předání pamětních medailí došlo i na vyhodnocení fotografické soutěže. Do ní se přihlásilo 10 autorů s celkem 56 snímky zachycujícími činnost cizinecké policie. „Porota vybrala celkem 13 vítězných fotografií od osmi autorů,“ uvedla Grecmanová.