Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová upřesnila, že denně je v terénu ve středních Čechách téměř dvě stě záchranářů a devadesát sanitek. „Požehnání pana kardinála je vzácnou a výjimečnou událostí, která by měla zdravotníkům poskytnout duševní ochranu a dodat energii při řešení nelehkých úkolů při záchraně lidských životů," řekla.

Podle krajského náměstka pro oblast zdravotnictví Martina Kupky je povolání záchranáře jedno z nejnáročnějších: „Jejich zaměstnání je plné emocí a mnohdy lidského neštěstí. Požehnání od kardinála Duky je významným krokem, který by je měl v práci posílit."

Iniciativa k požehnání sanitním vozů přišla právě z řad záchranářů. Po aktu požehnání a slavnostním slově si kardinál Duka prohlédl sanitní vozy a pohovořil se záchranáři a řidiči. Z rukou ředitele středočeské záchranky Martina Houdka pak arcibiskup přijal symbolický dar: plně vybavenou lékárničku - brašnu první pomoci. Během přátelského loučení nabídl ředitel Houdek Pražskému arcibiskupství možnost proškolení zaměstnanců v první pomoci, které by vedli profesionální školitelé středočeské záchranky. 

Z nové techniky se cítí kardinál Duka jako Alenka v říši divů

Arcibiskup pražský, metropolita a primas český, kardinál Dominik Duka nebyl ve Vlašimi na žehnání vozidel záchranné služby poprvé.

Co pro vás tento akce znamená, jak ho vnímáte?

Pro mě je to setkání s životem a lidmi, kteří mají náročné, ale také krásné a vždy smysluplné povolání, kterým do jisté míry přinášejí pomoc. Někdy sice méně, jindy více, ale oni jsou těmi, kteří o své činnosti nemusí pochybovat tak, jak je to u jiných zaměstnání. A pak také věřím tomu, že naše povolání, povolání duchovních se také dotýká této otázky, otázky člověka. Od narození až po okamžik posledního rozloučení. Právě to nás do jisté míry sjednocuje, abychom ostatním připomněli, že tím největším bohatstvím, které je na Zemi, je člověk. Nejen zdravý, ale i člověk, který je v nemoci, tedy v bezmoci, potřebuje pomoc člověka, ale také pomoc Boží.

Hovořil jste o tom, že v době, kdy jste byl na vojně, jste jel sanitou tatra 805. Jak hodnotíte technický pokrok, který je tady vidět na nádvoří v podobě moderních sanit a který svět od té doby Tatry 805 urazil?

Viděl jsem i současné vojenské sanity a když vidím i tyhle, musím přiznat, že je to zázrak, že se cítím jako Alenka v říši divů.