Dívka, která se představuje jako Alžběto Vocelové, poprvé blokovala dopravu minulé pondělí. Zasedla na vozovku kruhového objezdu u Radouče, obklopená transparenty s nápisy: Jsem zděšeno tím, kolik utrpení způsobí klimatická krize. O týden později následovala repríza nedaleko Kauflandu. Tentokrát měla navíc ruku přilepenou vteřinovým lepidlem k silnici.

Organizace Extinction Rebellion Mladá Boleslav, k níž dívka patří, v obou dnech vše přenášela on-line na svůj facebookový profil.

Toto pondělí na místě zasahovali policisté, záchranáři i hasiči, kterým se podařilo dívku od vozovky odlepit. Podle boleslavské policejní mluvčí Lucie Novákové je věc řešena jako přestupek proti veřejnému pořádku, který bude oznámen magistrátu.

„Mohla by dostat pokutu až pět tisíc korun. Kdyby se to stalo v nouzovém stavu, tak dokonce až dvacet tisíc korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Problémem není téma protestu, ale výhradně způsob, jakým byl proveden. „Hrozné je, že zablokovala všechny složky integrovaného záchranného systému,“ poznamenala Charousková.

K sankcím by mohla patřit i pokuta od hasičů. Mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel potvrdil, že šlo o nevšední zásah u případu, který splňuje kritéria úmyslného chování, zatím však k žádným úkonům směřujícím k možné pokutě hasiči nepřistoupili.

Záchranáři ani podobnou možnost nemají. „Legislativa neumožňuje tyto výjezdy zpoplatňovat,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Petra Homolová.

Aktivistka s jakoukoli pokutou nesouhlasí. Podle svých slov studuje design skla a nemá žádné příjmy. „Pokud mi přijde pokuta, tak se mohu odvolat, potom se to může táhnout i docela dlouho,“ komentovala situaci, pro níž nemá pochopení ani část její rodiny.

„Maminka si nepřeje, abych to dál dělala. Tatínkovi jsem naši snahu vysvětlila a myslím, že to chápe trochu víc. Můj starší bratr říká, že bychom k tomu měli přistupovat konstruktivněji,“ uvedla dívka, která o sobě mluví ve středním rodě. Necítí se prý být ženou ani mužem a nevnímá ani vlastní dospělost.

Poslední dva případy blokád dopravy pro ni nejsou novou zkušeností. Loni požadovala spolu s dalšími zástupci boleslavské buňky Extinction Rebellion vyhlášení stavu klimatické nouze na jednom ze zasedání mladoboleslavského zastupitelstva. Kdy udeří příště, není jasné.