Byl otráven látkou známou pod označením karbofuran – jedem kdysi používaným v zemědělství, který je dnes zakázaný. Staré zásoby insekticidu Furadan však dodnes někdo zneužívá k tomu, co sám zřejmě považuje za boj se škodnou. K nelegálnímu pokládání otrávených návnad majících hubit kuny, lišky nebo vydry. Zabijí však hodně ptáků – včetně těch nejvzácnějších a nejohroženějších.

Mezi čtyřmi luňáky, jejichž smrt ornitologové odhalili sledováním pohybu pomocí programu Anitra, tři podlehli právě otravě karbofuranem. Včetně toho „středočeského“. Kde se to stalo, Dušan Rak ze skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov České společnosti ornitologické neupřesnil – připomněl však, že odhalení otravy umožnilo právě okamžité vyhodnocení dat z vysílače. Tříměsíční mládě, které podle expertů bylo ve skvělé kondici, se našlo v místě, kde se podle signálu přestalo pohybovat. Dvacet metrů nad zemí, v koruně borovice.

„Za svůj krátký život dolétlo ze svého rodiště na Litoměřicku až na jižní Slovensko – a zpět na inkriminovanou lokalitu do středních Čech,“ připomněl Rak. S tím, že detailní mapování pohybu pomohlo poměrně přesně stanovit čas smrti. „Mohli jsme tak prokázat, že luňák uhynul v podstatě jen pár minut poté, co na lokalitu přilétl ze vzdálenější oblasti. To samo o sobě naznačuje extrémní nebezpečnost použitého jedu,“ upozornil.

Případ řeší policie – stejně jako tři další aktuální nálezy: dvě úmrtí luňáků na jihu Moravy – tam užití prudkého jedu naznačoval už mrtvý hmyz na jejich tělech a podezření následně potvrdila i laboratoř – a jedno na Ústecku. V tomto případě však byl dravec nejspíš zastřelen, uvedla Klára Hlubocká z ornitologické společnosti.

Od počátku roku u nás ornitologové zaznamenali již 54 zabitých opeřenců. O luňáky červené se jednalo v šesti případech. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek přitom varuje: mohou přibývat další oběti travičů nebo střelců. Dravci včetně luňáků totiž v současnosti táhnou přes Česko ve velkých počtech. „Otrávené nástrahy jsou u nás už přes padesát let zakázané a za jejich pokládání hrozí pachateli i vězení. Přesto lidé tyto středověké metody k hubení domnělých škůdců stále používají,“ konstatoval. „Každoročně tak zabijí desítky ptáků,“ upozornil.