K realizaci došlo až v dobách socialismu na konci šedesátých let. Kvůli tomu, že uhlí na Kladensku bylo tehdy dost, ale pitné vody nedostatek, padlo stranické rozhodnutí, že největší středočeské město bude zásobeno vodou právě z Mělnicka. A voda zvítězila tehdy na plné čáře, přestože i sloje na Mělnicku obsahují velkou zásobárnu uhlí, voda byla potřebnější. V úseku zhruba osmi kilometrů se tak v okolí Mělnické Vrutice a lesích Kokořínska nachází celkem padesátka podzemních vrtů s vodou, přičemž voda pro Kladno a okolí je jímána aktuálně z jedenačtyřiceti. Poprvé se odčerpávat z hlubin země začala v roce 1974.

Před vytvořením vrtů voda vyvěrala v jednom místě na povrch silným pramenem. Ten pochopitelně oslabil, přesto se občas znovu objevuje. Naposled tomu bylo před deseti lety.

Vodu z vrtů, kromě Kladeňáků, za nimiž musí urazit zhruba padesátikilometrovou cestu, ji denně využívá čtvrt milionu lidí a zásobovány jsou dále i některé oblasti Mělnicka a v okolí Prahy.

Rekonstrukce stanice se nepromítne v cenách vody

Bezmála padesát let provozu čerpací stanice si proto žádá neodkladnou rekonstrukci, která podnik Vodárny Kladno Mělník přijde zhruba na 30 milionů korun. Vyměňována jsou čerpadla a stejně tak potrubí. Za vteřinu jím proteče zhruba 330 litrů vody. Jak potvrzuje Václav Jásek ze Středočeských vodáren, investice do rekonstrukce čerpací stanice se v cenách vody nepromítne. Kvůli tomu, že hlubinné vrty v hloubkách dvaceti ale i osmdesáti metrů už místy dosluhují, bude vytvořeno šest vrtů zcela nových.

Kromě péče o vodu, jejíž kvalitu na čerpací stanici střeží ve dvou nádržích nepřetržitě pstruzi, je oblast osázena lesy s rozlohou více než sto hektarů „Jedná se o lesy zvláštního určení. Nepoužívají se zde chemické postřiky ani v boji s kůrovcem. Ani jeho zásah se nám bohužel nevyhnul. Při těžbě je používána běžná těžká technika, ale je nutné používat ekologicky nezávadné oleje,“ potvrzuje mluvčí Středočeských vodáren, Lenka Kozlová.

Do lesů zvláštního určení se dokonce mohou za dodržení kázně podívat nejen pěší ale i cyklisté. Před několika lety zde totiž byla zprovozněna cyklostezka.

Při cestování lesy narazíte ve Mšeně nejen na naučnou stezku vybudovanou za podpory vodáren s názvem Voda - zlato zdejšího kraje, ale například i na historický podzemní pramen Stříbrník, jenž je pátou zastávkou. Jako první přišel s myšlenkou využívat zdejší pramen pro veřejnost v roce 1910 místní učitel Josef Cinibulk. Štoly na vodu zde vyrubali po první světové válce italští zajatci a dodnes jsou zdrojem výtečné pitné vody. První vodovod byl v místě uveden do provozu 1923 a zásoboval okolní obce.