Aktuální incidenční číslo, tedy přepočet nových případů na sto tisíc obyvatel, se v pondělí pro Středočeský kraj vyšplhalo na hodnotu 880. V neděli dosahovalo 811. Rekordní výše, a to nejen v krajském, ale i celorepublikovém měřítku, dosahuje incidence v nejbližším okolí hlavního města – což ukazuje na výraznější šíření nákazy. V okrese Praha-západ nyní tento přepočet činí 1485, pro Prahu-východ je aktuální hodnota 1344. Samotná metropole se dostala mezi ně: 1373 (s výrazným navýšením z nedělní hodnoty 1251). Nejpříznivější je ve středních Čechách situace na Rakovnicku (368) a na Kutnohorsku (512). Celorepublikově dosahuje incidence 678 (přičemž v neděli to bylo 636).

Online reportáž

I v Praze je patrný výrazný nárůst počtu nově prokázané nákazy. Za sobotu a neděli evidovalo ministerstvo zdravotnictví 2531 a 2379 případů, zatímco o týden dříve to bylo 1059 a 751. A jestliže za neděli, což dlouhodobě bývá den v týdnu s nejnižšími počty, bylo celorepublikově evidováno 7235 nových případů, Praha a její středočeské okolí se na tom podílejí více než polovinou: jejich součet činí 3889. Hlavní město společně se Středočeským krajem tedy mají z celorepublikového pohledu 54procentní zastoupení, zatímco na celkovém počtu obyvatel se tato metropolitní oblast podílí jen čtvrtinou; necelými 26 procenty.

Je možné očekávat, že počty nově prokázaných nákaz se budou nadále zvyšovat, a to nejen v souvislosti s postupem varianty omikron. Od pondělka také platí povinnost testovat zaměstnance ve firmách, a to dvakrát týdně. Naopak ve školách se nově testuje pouze jednou za týden.