Před časem na sebe Kukal upozornil jako zdatný správce twitterového účtu ministerstva kultury, jež v souvislosti s jeho prací založenou na neotřelém informování dokonce v roce 2016 získalo ocenění Křišťálová lupa. Posléze o něm v souvislosti s jeho prací bylo hodně slyšet za jeho působení na postu mluvčího Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Dva sledované odchody z práce

Před rokem, loni v březnu, však na fakultě skončil ne tak docela z vlastní vůle; vadila vyjádření v jeho příspěvcích a diskusích na sociálních sítích (a posledním podnětem k opuštění pozice se staly ohlasy na jeho slova, kdy na podporu nošení roušek připodobnil ženy k perským princeznám – což některé dámy přijaly s velkou nelibostí).

V roce 2020 pak zažil ještě další konec zaměstnání. Po odchodu z univerzity ohlašoval na twitteru nové působiště svým typickým způsobem: „Taky jste si mysleli, že se u nás nenajde nikdo, kdo by zaměstnal člověka s mou pověstí, tedy až na nějaký hodně zoufalý supermarket, že jo? A vidíte. Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna.“

I když tohle napsal zrovna 1. dubna, nešlo o aprílový žert. Tomu by se mohl podobat spíš Kukalův pozdější odchod z postu správce sociálních sítí Národní knihovny ČR, když v prosinci obdržel výpověď pro nadbytečnost; prý právě ke svým 50. narozeninám. Tento krok šéfů označil na twitteru jako „nejnápaditější“ ze všech dárků.

Uřídit jednoho Kukala? V pohodě

Kukal, který vystupuje i pod uměleckými pseudonymy Arnošt Veverka a Josef Vlášek či pod internetovou přezdívkou KTweetuje, je veřejnosti známý jako člověk, který své názory neskrývá a nebojí se jít s kůží na trh. I proto se objevily – kde jinde, než na sociálních sítích – debaty, zda jeho zařazení do komunikačního týmu kraje byla dobrá volba. Sám KTweetuje k tomu na twitteru poznamenal, že kdo byl zvyklý řídit komunikaci v celém českém zastoupení operátora T-Mobile, jednoho Kukala nejspíš také zvládne. Narážel tím na předchozí angažmá své nové vedoucí, krajské mluvčí Martiny Kemrové.

Zvládne? Kemrová na otázku Deníku odpověděla jednoznačně: „Kdybychom měli obavy, tak bychom s ním neuzavřeli spolupráci.“ Zdůraznila, že Petr Kukal je výraznou osobností českého internetu – a ona sama jeho práci s obdivem sleduje už dlouhé roky. „Jsem přesvědčena, že nám pomůže rozpohybovat a zatraktivnit komunikaci kraje na sociálních sítích – a že se strategicky i názorově shodneme,“ shrnula Kemrová, jak vidí budoucnost.

Velkými očekáváními se netají ani hejtmanka Petra Pecková. „Po Martině Kemrové posílil náš tým další skvělý člověk, jehož psaní mě baví. Tak vítejte,“ obrátila se na Kukala prostřednictvím twitteru. „A ať vás to baví s námi. A občané ať jsou skvěle informováni – a baví je to taky; s námi všemi,“ připsala.

Krajský magazín je vypnutý

Souběžně s nástupem Kukala zmizel z internetového prostředí portál Středozemě.cz. Znamená to, že vedení kraje cílí svou komunikační strategii v internetovém prostředí právě na sociální sítě? To sice mluvčí Kemrová Deníku neřekla – nicméně „vypnutí“ Středozemě označila za logický krok. „Udržování této původně lifestylové platformy je neefektivní. Témata zpracovávaná v rámci tohoto on-line magazínu budeme i nadále komunikovat, jen jinými prostředky,“ uvedla.

Petr Kukal
Jste jako perské princezny, napsal o ženách v rouškách mluvčí fakulty. Končí

Načasování tohoto kroku tak trochu může souviset i s aktuálním vývojem dění kolem koronaviru. Hejtmanka Pecková v uplynulých dnech opakovaně připomněla, že tým tiskového oddělení (jenž měl na starosti i správu Středozemě), nyní řeší covidové úkoly: mimo jiné obsluhuje koronavirovou infolinku kraje na čísle 800 710 710 a aktualizuje vybrané sekce krajského webu ockovani.kr-stredocesky.cz. Webové stránky kraje s kulturně společenským a volnočasovým zaměřením, což bylo poslání Středozemě, se nyní jeví jako podstatně méně potřebné.