O osudu Podřipské nemocnice, jejíž služby využívali i malí pacienti z Mělnicka, je rozhodnuto. Krajští zastupitelé smetli žádost radnice o stejnou částku, jakou byla ochotna na udržení dětské pohotovosti v Roudnici pustit sama, tedy 610 tisíc. To, jestli je verdikt jejím hřebíčkem do rakve, se ještě ukáže. V dohledné době ale špitál pohotovost dětem určitě neotevře. Další přesvědčování krajského úřadu nechává na radnici. „Hlavní prioritou pro nás zůstává poskytování akutní lůžkové péče na dětském oddělení,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Krajník.

„Rozhodnutím krajských zastupitelů jsme samozřejmě zklamáni,“ uvedl roudnický místostarosta Jiří Řezníček s tím, že bez podpory kraje není možné službu ve stávajícím rozsahu kvalitně provozovat.

„I přesto se však nevzdáváme a budeme hledat cesty, jak místním dětskou pohotovostní službu vrátit,“ dodal místostarosta. Do té doby však budou roudničtí rodiče vozit děti nejspíš hlavně do nejbližší nemocnice, která dětskou pohotovost provozuje. Tou je litoměřický špitál, který už od uzavření dětské pohotovosti v Roudnici před čtvrt rokem eviduje strmý nárůst dětí z Roudnicka, ale i ze Štětska.

Podporu roudnické nemocnice zastupitelům nedoporučil krajský odbor zdravotnictví a radní s ním souzněli.

Zejména z důvodu, aby se nevytvořil nežádoucí precedens pro ostatní nemocnice v kraji, které podporu na dětskou pohotovost také nedostávají. Strategií kraje je totiž finančně podporovat službu vždy pouze v jedné nemocnici v okresu. V litoměřickém okrese je jí právě špitál v Litoměřicích. „Pokud dáme dotaci Roudnici, ozve se nám Kadaň, Litvínov a další města,” upozornil kolegy zastupitele náměstek hejtmana Martin Klika. Nemusel je přesvědčovat dlouho, hlasování bylo poměrně jasné.

Za podporu překvapivě nelobboval ani zastupitel za ČSSD Miroslav Andrt, který je zároveň místostarostou ve Štětí. Právě malí pacienti odsud tvořili velkou skupinu klientů služby v Podřipské nemocnici. Jenom loni ošetřila její dětská pohotovost skoro 250 štětských dětí z celkových 2 000 pacientů.

„Respektoval jsem návrh krajské rady,“ vysvětlil Andrt. Poukázal navíc na skutečnost, že roudnická nemocnice je soukromý subjekt. Proti tomu se ozval zastupitel Jiří Anděl (ANO): „Pro občana není rozdíl, jestli jde do soukromé nemocnice, anebo do zařízení, které patří Krajské zdravotní,“ durdil se. „Tady je jasná hlasovatelná žádost, abychom podpořili rodiče dětí v Roudnici, aby s nimi nemuseli jezdit kdovíkam. Místní nemocnice má dětské oddělení, na oddělení někdo slouží, tak pojďme podpořit myšlenku, ať mají rodiče kam zajít a ať nemusejí do Mělníka nebo jinam,“ marně apeloval Anděl.

Podle Andrta je jedna věc dostupnost péče, druhá její kvalita. „Pokud mám jet s dítětem do nemocnice v Litoměřicích o deset minut déle, není už to pro mě tak zásadní jako kvalita ošetření.“ Pokud si lidé ze Štětí mohou vybrat, preferují podle štětského místostarosty nemocnici podle svých dosavadních zkušeností. „Obvykle volí mezi Roudnicí, Litoměřicemi a Mělníkem, nebo zajedou rovnou do Prahy.“

V akutních případech by podle místostarosty pro Štětí bylo mnohem důležitější, aby zde měla výjezdovou základnu Zdravotnická záchranná služba. „Celou situaci ještě víc zkomplikuje chystaná rekonstrukce štětského mostu,“ upozornil Andrt.