Strachovat se není důvod, odpovídá krajský radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS). Podle jeho slov je hlavní problém se zvýšením záloh za plyn – a ředitelé příspěvkových organizací, které plyn odebírají, dostali informace, jak se proplácení záloh od listopadu mění. Radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN) neklid ve školách potvrdil. S tím, že ceny energií jsou problém; schválené rozpočty počítaly s jinými částkami. Ujišťuje nicméně, že s placením kraj pomůže a školy nemusí šetřit tak, že by kvůli platbám za energie omezovaly své plánované aktivity. „Všichni dostanou vše – a vědí to,“ zdůraznil i Lesák.

Opozičník Herman si to nemyslí. „Hovořil jsem s jedním z ředitelů středních škol, která je příspěvkovou organizací Středočeského kraje – být jmenován si nepřeje – a ten mi sdělil, že jsou ve svízelné situaci. Žijí v každodenní nejistotě plné obav, že kvůli dluhům, které mají, budou odpojeni od dodávek energií, neboť finanční pomoc, kterou obdrželi od Středočeského kraje v září, pokryje přibližně pouze 15 procent toho, co škola dluží. Prostředky, které nyní schválila rada, podle mého názoru pravděpodobně nebudou stačit na celkové pokrytí nákladů na dodávky energií – a Středočeský kraj bude muset upustit od financování plánovaných investic a znovu sáhnout do rezerv. Tedy: pokud ještě nějaké rezervy v rozpočtu má,“ sdělil Herman Deníku.

Omezuje se, co se dá

Naopak ředitelka příbramského gymnázia Iva Kadeřábková prý zůstává klidná. „Jsem si jistá, že nás v tom kraj nenechá,“ konstatovala. Nezastírá však, že šetřit se škola snaží, jak to jen jde. „Omezujeme, co se dá; hlavně teplo. V říjnu jsme opravdu hodně ušetřili, protože počasí bylo úžasné,“ připomněla.

Uklidňující číslo má hodnotu 125 571 747. Jde o výši částky v korunách, kterou na platby účtů za energie v tomto roce ve čtvrtek 3. listopadu určili pro příspěvkové organizace kraje středočeští radní jako částku navíc. Necelých 126 milionů z rozpočtových rezerv bude rozděleno desítkám krajských organizací tak, aby je mohly použít na platby za elektřinu, plyn a další zdroje energie určené k výrobě tepla, ohřevu vody, vaření a podobně. Rozdělování těchto peněz bude vycházet ze skutečných nákladů v září. Poskytnuté částky budou jednotlivé organizace muset k 31. prosinci vyúčtovat, uvedl náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast financí a dotací Michael Kašpar (STAN). „Pokud vzniknou přeplatky, příspěvkové organizace je vrátí zpět do rozpočtu kraje,“ vysvětlil. Sáhnout na rezervy považuje Kašpar za nezbytnost. „Vzhledem k mimořádné situaci na trhu energií a obtížně předvídatelnému vývoji cen a jejich promítnutí do záloh a vyúčtování energií považujeme tento krok za nutný,“ poznamenal.

Dotace pro sociální služby

Krajský úřad také informoval o čtvrtečním rozhodnutí radních, že jako dotace na úhrady zvýšených cen energií bude mezi 55 krajských domovů seniorů a dalších pobytových zařízení sociálních služeb rozděleno 22,8 milionu korun. Jde přitom o již třetí příplatek kraje kvůli drahým energiím: v březnu to bylo 20,6 milionu, v červnu následovalo dalších 25 milionů. Celkem tak kraj domovům seniorů a obdobným pobytovým zařízením přidává na energie 68,4 milionu. A není to suma konečná. Krajský radní pro oblast sociálních věcí Martin Hrabánek (ODS) slibuje, že letos přijde ještě jedna vlna mimořádných dotací. „Výše ještě není přesně dána,“ poznamenal.

Kolik jednotlivá zařízení dostanou, zatím jejich ředitelé nevědí ani v souvislosti se čtvrtečním rozhodnutím radních. „O konkrétní výši příspěvku bude kraj vedení sociálních zařízení informovat,“ potvrdil Hrabánek. Připomíná, že jiná cesta než mimořádné dotace se nenabízí: „Ceny energií atakují historické rekordy. Kraj a jeho domovy pro seniory, domovy pro osoby se zdravotním postižením nebo domovy se zvláštním režimem nemůžeme nechat bez podpory. Z podstaty věci nemohou přestat v zimních měsících topit.“