Rozšíření provozní doby je podle sdělení Heleny Frintové z kanceláře hejtmanky reakcí na stoupající počty lidí s prokázanou nákazou, s čímž souvisí i nárůst počtu lidí indikovaných k testování jako jejich kontakty. Zároveň Frintová tlumočila sdělení, že cílem je poskytnout občanům kraje jistý komfort v jejich už tak málo komfortní situaci: nabídnout, aby mohli testování pro potvrzení či vyloučení nákazy podstoupit v klidu a bez stresu, zda se dostanou na odběrné místo včas – nebo až po skončení běžné pracovní doby.

Podle vedení kraje se navíc počítá i s operativním posilováním mobilních odběrných týmů. Stále totiž platí, že lidé, kteří se na odběrné místo sami nemohou dostavit (třeba i přijet autem, když většina z nich nabízí i možnost odběru ve stylu drive-in, a to bez vystoupení z vozidla), mohou požádat o příjezd sanitky se specializovanou sestrou vybavenou ochrannými pomůckami, která stěry vzorků pro laboratorní test zajistí u nich doma.

Pro získání informací týkajících se koronaviru, jím způsobovaného onemocnění covid-19 a všemožných souvislostí mohou Středočeši volat nejen na specializovaná celostátní čísla, zřízená přímo k tomuto účelu. Rady lze získat i na středočeských linkách.

Krajská hygienická stanice provozuje koronavirovou infolinku na telefonním čísle 314 000 405. V provozu je nyní po sedm dní v týdnu, a to vždy deset hodin denně: mezi osmou a osmnáctou hodinou. Je však určena pouze k poskytování obecných informací souvisejících s koronavirovou problematikou; výsledky vyšetření na ní řešit nelze.

Kraj veřejnosti nabízí možnost využít k získání informací kolem nákazy také bezplatnou linku call centra středočeské záchranné služby, která dlouhodobě funguje na čísle 800 888 155 (a dotaz lze položit také prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu call@zachranka.cz). „V souvislosti s podezřením na nákazu covid-19 mohou obyvatelé získat celou řadu potřebných informací,“ připomněla ve čtvrtek Frintová. „Call centrum ale poradí i v případě, že se zeptají na otevírací dobu středočeských zdravotnických zařízení nebo které lékárny jsou dostupné během víkendů a svátků,“ upozornila dále.