„Platební operace neustále rostly a na počátku tohoto roku, tedy v lednu, proběhlo 765 plateb v celkovém objemu 1,162 milionu korun,“ konstatoval. „Cílem je dostat se na desítky, možná i stovky milionů,“ plánuje.

Na internetové adrese www.platby-sc.cz mohou lidé zaplatit na dálku třeba platby ze psa, za odpad, za hrobové místo, vodné a stočné, avšak i leccos dalšího podle toho, co obecní úřad, ale třeba i škola, veřejná knihovna nebo i sportovní a zájmové kluby umožní touto formou uhradit. Platební portál tohoto ražení, otevřený rozmanitým organizacím, je středočeský unikát. Loni sepsal zadání, jak by měl systém pro bezhotovostní vzdálené úhrady drobných plateb fungovat, a zadal jeho vývoj Michalikův předchůdce Gabriel Kovács (ANO). Pilotní provoz ukázal, že má smysl pokračovat. Kraj tudíž hledá firmu, která se dlouhodobě postará o technické zajištění provozu. Výběrové řízení vypíše Regionální dotační kancelář Středočeského kraje.

Systém se bude dále rozvíjet, aby se usnadnilo jeho využívání dalšími obcemi (a také testovat na zvládání větší zátěže). Loni se v rámci pilotního režimu zapojilo 15 měst a obcí, na 150 školských zařízení, ale i tři zařízení poskytující sociální služby a několik spolků. Náměstek hejtmanky Michalik oceňuje, že tato platební brána zvyšuje občanům nejen komfort, ale i bezpečí: v nynějších koronavirových časech lidé nemusí kvůli placení nikam chodit. „Věřím, že bude oblíbeným nástrojem, který výrazně zjednoduší nejen vybírání poplatků,“ očekává také místopředseda zastupiteského výboru pro digitalizaci a chytrý kraj Tomáš Zmuda (Piráti).