Zvlášť když počasí k vodě vysloveně láká – a i letos se potvrzuje, že v době, kdy se dva měsíce prázdninových radovánek překulí v deset měsíců provázených školními povinnostmi, bývá krásně málem až trestuhodně.
Tři místa v Praze jsou „na jedničku“
Ze sedmi sledovaných míst v Praze mají aktuálně nejméně příznivou kvalitu vody Šeberák (zde se voda nicméně zlepšila z dřívějšího zákazu koupání) a Hostivař. Kvůli vysokému podílu sinic je hodnocena stupněm 4 na pětibodové škále, jež je obdobná známkování ve škole – a slovním vyjádřením se označuje jako „voda nevhodná ke koupání“. Radovánky v ní nejsou vyloučeny, ale hygienici doporučují následně se osprchovat – přičemž alergici, děti, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou by si je měli odříci úplně.
Vodou, jejíž kvalita je na jedničku, naopak v metropoli stále lákají ke koupání biotopy Lhotka a Radotín i betonová nádrž Divoká Šárka. Stupněm 2 jsou pak hodnoceny koupaliště Džbán a rybník Motol (kde se nyní vedou debaty o plánovaných stavebních úpravách zázemí pro plavce, jež si řada místních nepřeje). Důvod zhoršení známky mají shodný – a vlastně typický: je jím snížená průhlednost vody.
Vodu „kazí“ sinice i cerkárie
Ve středních Čechách jsou sledovány desítky lokalit, přičemž čtyřky dostaly kvůli vysokému obsahu sinic a chlorofylu tři: na Příbramsku lokalita Županovice na Slapech, na Nymbursku jezero Ostrá (i zde se voda zlepšila z předchozího stupně 5 neboli zákazu koupání) a na Mladoboleslavsku písník v Bakově nad Jizerou. Stupeň 3, který sice neznamená výraznější omezení, ale citlivější jedinci by měli pobyt ve vodě zkrátit a pak se osprchovat, hygienici aktuálně hlásí pro Živohošť na Slapech Příbramsku a přírodní koupaliště Vyžlovka na Praze-východ.
Jinou příčinu pak má „trojka“ pro Nový rybník v Příbrami – zde důvodem nejsou sinice, ale ojedinělý výskyt cerkárií, nalezených v několika jedincích z odebraného vzorku vodních plžů. Jde o vývojové stádium motolice, což je parazit napadající vodní ptáky a plže. Lidem sice neblíží, ale může způsobit svědící vyrážku na kůži. „O tomto problému jsou návštěvníci informováni na všech vstupních branách do areálu Nového rybníka. Možnost ‚napadení‘ cerkárií se logicky zvyšuje délkou koupání, proto doporučujeme setrvat ve vodě kratší dobu,“ radí Luboš Mandík z příbramského pracoviště středočeské hygienické stanice.
Přehradní nádrže dělají radost
Navzdory horkému a slunečnému počasí má i na konci sezony většina přírodních koupališť a koupacích oblastí Středočeského kraje vodu stále vhodnou ke koupání, hodnotí Mandík. Ten v minulosti Deníku řekl, že o kvalitu vody nemá zájem pouze coby hygienik, ale také jako člověk, který je sám milovníkem vodních radovánek.
Připomíná, že na přehradní nádrži Slapy, jež v regionu patří mezi nejvýznamnější rekreační oblasti, byla voda téměř výborná prakticky po celou sezonu. V poslední době se zde však radikálně zhoršila v lokalitě Županovice, jež kvůli vysokým obsahům sinic a chlorofylu dostala čtyřku. Ze dvojky na trojku si pohoršila Živohošť. „Ostatní koupací oblasti na této nádrži jsou z hlediska kvality vody na výborné úrovni, pouze v oblasti Nové Živohošti je vlivem vyššího obsahu chlorofylu snížená průhlednost a voda je na stupni 2,“ připomněl Mandík.
Na mimořádně neobvyklý vývoj pak upozornil v souvislosti s testováním ve středočeské části Orlíku. Zde se už na počátku sezony překvapivě objevily trojky, lokalita Podskalí dokonce na čas spadla na stupeň 4. Nicméně – a to bylo ještě větší překvapení – navzdory dlouhodobě horkému a slunečnému počasí se v srpnu zlepšila až na nejpříznivější stupeň 1, který si stále drží.
Konec kontrol, ale ne definitivní
Předem rozvržené prověřování kvality vody již hygienici s koncem prázdnin uzavřeli. Na začátku září se ale mimo monitorovací kalendář ještě vrátí prověřit místa, která při posledních testech dopadla nejhůř. Teoreticky by tak mohli takzvaný zákaz koupání vyhlásit i v době po oficiálním ukončení kontrol, pokud se sinice více pomnoží. „Zákaz“ však představuje jen doporučení, jehož porušení nepodléhá žádné sankci. Vytrestat se mohou nanejvýš sami plavci – tím, že si z vody odnesou zdravotní problémy. Kožní, zažívací, s očima – a dokonce je možné i trvalé poškození jater.
Navzdory ukončení pravidelného monitoringu hygienickými stanicemi jsou podmínky pro vodní radovánky stále velmi příznivé. Mandík proto radí před koupáním se alespoň na vodu podívat – a v případě výskytu zeleného zákalu vyzkoušet vlastní jednoduchý test. „Vodu odebranou do průhledné nádoby nechte asi půl hodiny na sluníčku. Pokud jsou ve vodě většinou řasy, zůstane sloupec vody v láhvi stejnoměrně zeleně zabarven; v případě sinic se vytvoří zelená vrstvička při hladině,“ radí hygienik. A vyhodnocení? Řasy nevadí, pouze zhoršují průhlednost vody, ale sinice jsou problém.
Další pravidelné kontroly podle monitorovacího kalendáře hygienických stanic mají následovat za devět měsíců: na konci května 2025.