Ano, naléhavě v kraji chybí 150 kvalifikovaných zdravotníků! „Situace ve středočeských nemocnicích je vážná,“ potvrzuje Pecková, která je současně předsedkyní Bezpečnostní rady Středočeského kraje i krajského krizového štábu. Obrací se proto na lékaře a sestry z ambulancí a jednodenní chirurgie nikoli s výzvou, ale s prosbou: přijďte pomoci.

„Prosíme, pokud máte možnost své pacienty přesunout na lepší časy, budeme rádi za pomoc,“ zdůraznila hejtmanka naléhavost situace i význam správného rozhodnutí medicínských profesionálů. „Plně si uvědomujeme, že je nutné zachovat funkčnost ambulantního sektoru, avšak v současné chvíli se zdravotnická zařízení lůžkové péče pečující o covid-pozitivní pacienty dostávají do situace, kdy již nejsou schopna zvládnout péči o tyto pacienty vlastními silami,“ sděluje zdravotníkům.

Žádná vnucená povinnost

Pecková současně zopakovala svá dřívější vyjádření, že nechce zdravotníky překvapovat vydáváním pracovních příkazů (byť vládní usnesení takovou možnost připouští). Ano, ty bude vystavovat, ale až po dohodě a jen lidem, kteří jsou ochotni se zapojit – příkaz tedy vydá kvůli proplacení jejich práce. „Nikoliv opačně,“ ujistila hejtmanka.

Nemocnice podle jejích slov uplatní jakoukoli kvalifikovanou sílu; vítán je tedy každý zdravotník, který se rozhodne přispět ke zvládání obtížné situace svýma rukama i svými znalostmi a zkušenostmi. Nicméně obzvlášť žádaná by byla pomoc lékařů z jednodenní chirurgie, anesteziologů, internistů, pneumologů, kardiologů, gastroenterologů či ARIPových sester – tedy se specializací na intenzivní péči.

Na facebooku i na twitteru hejtmanka zveřejnila kontakty na 18 středočeských nemocnic, jejichž prostřednictvím si ti, kteří se jsou ochotni zapojit, mohou domluvit konkrétní spolupráci. Nechybí mezi nimi ani všechny velké oblastní nemocnice kraje. Pecková však nabízí i telefonické a e-mailové kontakty na konkrétní zaměstnance odboru zdravotnictví krajského úřadu, jejichž prostřednictvím se rovněž lze přihlásit – přičemž oslovit je možné nejen odborného referenta zdravotní péče Jana Humla, ale i Martinu Benčíkovou pověřenou zastupováním na postu vedoucího oddělení správy zdravotní péče.