Předběžné plány naznačují, že tři čtvrtiny z těchto peněz by měly být použity na dopravní stavby – a dále pak především na školství a posílení dotačních fondů v oblasti životního prostředí. Tak to alespoň navrhují středočeští radní. Konečné slovo při rozdělování peněz do pomyslných obálek budou mít při hlasování krajští zastupitelé.

Návrh radních počítá s tím, že na investiční akce v oblasti dopravy by byl určen 301 milion korun. Středočeský Fond životního prostředí, ze kterého získávají radnice dotace na budování kanalizací a i zlepšování vodovodní sítě (a poptávka po finančních příspěvcích kraje výrazně převyšuje částky, jež jsou k dispozici), by měl získat navíc 20 milionů. Stejná suma, tedy 20 milionů, má posílit investice ve školství. Zvlášť leckteré budovy středních škol spravovaných krajem po nich přímo volají.

Příležitost rozhodnout o využití značné sumy, 50 milionů korun, mají podle doporučení „krajského ministra financí“ Kovácse dostat občané kraje. O tom, na jaké investice tyto peníze využít, se má totiž rozhodovat formou participativního rozpočtu. Jde o metodu, kdy lidé svým hlasováním sami určí, kterým záměrům dávají přednost.

Ilustrační foto
Jak se kde žije? Benešov na 19. místě, další města až na chvostu žebříčku

Podrobnější plány se týkají i nižších částek, kdy jde o „drobné“ v řádu jednotek milionů korun nebo o statisíce. Na příspěvky pro hospodaření v lesích navrhují radní poslat pět milionů. „Více se dostane i na vlastníky lesů, kteří by mohli vysazovat nové stromky,“ chválí v té souvislosti statutární náměstek hejtmanky Miloš Petera (ČSSD), k jehož kompetencím patří oblast životního prostředí a zemědělství. Pokud zastupitelé kývnou, se třemi miliony by mohlo počítat Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, a to na vybudování hornicko-hutnické expozice.

Jeden milion by pak měl být použit na novinku, a to řešení dopadů globálního oteplování. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v té souvislosti vysvětlila, že se představitelé hejtmanství poprvé v historii začali systematicky zabývat řešením uhlíkové stopy kraje. Na její identifikaci by mělo být určeno 800 tisíc korun – a dalších 200 tisíc korun na konkrétní projekty směřující k jejímu zmírňování (počítá se například s výsadbou stromů). „Jedná se o pilotní projekt, který chceme začít realizovat ještě letos,“ konstatovala hejtmanka. A jedním dechem ujišťuje, že se nebude jednat o osamocený krok: mnohem vyšší částky chce vedení kraje vynaložit na boj s oteplováním i v příštím roce.

Ilustrační foto
Provoz přívozů chce kraj podpořit téměř čtyřmi miliony
Ilustrační foto
Porostou houby! Počasí nahrává hlavně hřibovitým