V poklidné shodě tam žijí Jasiri, lev jihoafrický bílý, a lev berberský, kterému říkají Dabir. Snesou se díky tomu, že s nimi není samice; kdyby se objevila, rozhořel by se boj na život a na smrt. Doslova: až do chvíle, kdy by jeden ze lvů svého soka zabil, vysvětlil v pondělí Deníku zástupce ředitele zoologické zahrady Jaroslav Dufek.

Podle jeho slov jde o stejně staré lví „kluky“: oba se narodili v květnu 2018. „My máme samčí skupinu, protože nemáme chovatelské ambice,“ konstatoval. Mezi zhruba 150 chovanými druhy patří v Chlebech právě lvi k neobdivovanějším. Pozornost ale budí třeba i langur duk: pestře zbarvená opice z čeledi kočkodanovitých, patřící mezi vzácná zvířata.

Chystá se oslava 25. narozenin

Přijít se podívat mohou návštěvníci denně, nyní od 9 do 16 hodin; s příchodem března se otvírací doba prodlouží o hodinu. Na 15. března chystá zoo jednodenní prázdninový program pro období jarních prázdnin, nicméně do jeho propagace se Dufek nehrne: nechce zájemce zklamat. „Už je takřka vyprodaný,“ vysvětlil Deníku.

Naopak pozvat může už s předstihem na narozeninovou oslavu – a bude se připomínat rovné čtvrtstoletí: 5. června zoo zavzpomíná, jaké byly začátky, když ve stejný den roku 1997 vznikala jako první nestátní zoologická zahrada.

Původně přitom takový záměr neexistoval: manželé Fraňkovi měli na zahradě sbírku exotických ptáků. Občas se někdo přišel podívat, pak už docela často, až jednou přijel celý autobus. A jak se kolekce zvířat rozšiřovala, zahrada u domu přestávala vyhovovat. Tehdy se objevila myšlenka vybudovat skutečnou zoo. I s rybami, obojživelníky, plazy, ale i hmyzem… A opět přibývalo přírůstků: dnes už se areál dokonce dělí na starou zoo a novou zoo.

Jaké je usínání za řevu lvů?

Při běžných prohlídkách vždy dokážou potěšit zvláště mláďata. Těch letošních už jsou desítky; první zde letos přivítali hned 1. a 3. ledna, a to u zakrslých koz holandského typu.

Je zde ale možné absolvovat i zážitkové programy: vyzkoušet si práci ošetřovatele, totéž umožnit dětem, ekoncentrum nabídne přímý kontakt s vybranými zvířaty. „Předchozí rezervace je nutná, protože zájem je veliký,“ upozornil Dufek. Totéž platí i pro letní stanování v zoo s večerním pečením buřtů, kdy je jedinečným zážitkem vidět jít spát medvědy, usínat za řevu lvů a ráno si procházet zoo a pozorovat, jak se zvířata probouzejí. Loni byl o tohle nocování takový zájem, že zde museli vyhlásit hned tři termíny!