Takoví lidé se potom omlouvají a nechtějí se zúčastnit voleb jako členové komisí. Města potom musejí hledat náhradníky. Nyní pár hodin před začátkem voleb to ale vypadá, že by ani koronavirová krize nemusela zásadněji ovlivnit počty členů volebních komisí.

Situace je prakticky stejná ve všech okresech Středočeského kraje; až na Kutnou Horu a Rakovník všechny okresy spadají totiž do žluté barvy na koronavirovém semaforu. V současné době však nic nenapovídá tomu, že by v Berouně měl být nedostatek členů volební komise. Jak uvedla Petra Lišková z oddělení komunikace Městského úřadu Beroun, město má dostatek náhradníků, pokud by se lidé z obavy kvůli koronaviru odhlásili; to se však nedělo.

Nemocnice Nymburk
Nekrajské nemocnice trvají na požadavku na krajské dotace

V Příbrami mají na možné problémy hned několik řešení. „Někteří lidé se omlouvají, ale zatím to není nic, co bychom nedokázali zajistit vlastními silami,“ odpověděla tajemnice úřadu Jaroslava Poláková na otázku Deníku, zda jim kvůli covidu chybějí lidé do volebních komisí. Že je situace ale mnohem horší než u předchozích voleb v časech před koronavirem, s tím souhlasí. „Nemusejí nám říkat důvody, proč se odhlásili,“ uvedla. Lidé se tak mohou omlouvat jednak z důvodu karantény, izolace, nebo i jiného onemocnění. „Nemusejí mít potvrzený covid, ale nemusí jim být dobře. Pro nás je to tak lepší, než aby nakazili ostatní členy volební komise,“ řekla. Přesto má město ale dostatečný počet náhradníků.

Zvládnutelnou hodnotí situaci Ctirad Mikeš, starosta Mělníka. „Zatím jsme řešili pouze pár drobností, třeba teď vypadl jeden člověk v karanténě,“ řekl. Město má zálohu dvou skupin lidí, těch je zhruba deset. „Jsme schopni okamžitě reagovat na situaci, kdyby se někdo dostal do karantény. Volby na území města Mělníka ohroženy nejsou,“ řekl. Některé náhradníky nabídly politické subjekty, případně mohou zaskočit zaměstnanci městského úřadu, či hasičů.

K účasti ve volebních komisích měla zájemce motivovat i vyšší odměna. Oproti minulým volbám byly částky navýšeny o 500 korun. Člen volební komise má za oba dny dohromady nárok na odměnu 1 800 korun, losovaný předseda komise dostane 2 200 korun a místopředseda 2 100 korun. Současně konané senátní volby odměnu navýší o dalších 400 korun a v případě konání jejich druhého kola ještě o 1 000 korun předsedovi a místopředsedovi a o 700 korun ostatním členům komise.

Ilustrační foto.
Na druhou vlnu pandemie se připravují také městští policisté na Mělnicku

Zatímco při minulých volbách ve volebních místnostech často byla přátelská atmosféra v tom smyslu, že si navzájem členové volební komise navařili a napekli dobroty na dva dny, letos to bude kvůli koronaviru úplně jinak. Ochutnávání bábovek, štrúdlů a podobných tradičních laskomin bude muset počkat až na příznivější situaci. Jak vysvětlila Petra Lišková, mluvčí berounského městského úřadu, takové tradiční pohoštění se letos ve volebních komisích nebude smět konat. Zatímco si v restauraci či kavárně můžete roušku po dobu konzumace sundat, to neplatí pro členy volebních komisí. „Členové volebních komisí budou muset mít po celou dobu roušky, není možné si ji sundat kvůli konzumaci,“ vysvětlila.

Příprava na koronavirové volby

- městské úřady řešily pro jistotu náhradníky, pokud by se někdo ocitl v karanténě
- počítá se s výpomocí zaměstnanců úřadů, případně hasičů, pokud by bylo potřeba
- náhradníky poskytly také politické subjekty
- členové volebních komisí letos nebudou moci ve volební místnosti společně konzumovat