Mladí sportovci také dohromady vybojovali jeden velký, společný bronz: třetí příčku v celkovém hodnocení krajů. „Slavnostní oceňování v sále zastupitelstva bylo pro všechny příležitostí k ohlédnutí – a děti navíc ocenily setkání s kamarády, které poznaly v červnu v Olomouci,“ poznamenal Vácha.

Třetí místo v celkovém hodnocení krajů vybojovala výprava mladých sportovců ze středních Čech na Olympiádě dětí a mládeže, která se konala tradičně na sklonku června; tentokrát na Olomoucku.
Středočeská výprava mladých sportovců veze z Olympiády dětí a mládež bronz

Připomněl, že celorepubliková olympiáda pro mladé, určená účastníkům ve věku od 12 do 16 let, se koná každoročně; vždy střídavě v letní a v zimní variantě. „Věřím, že na letošním úspěchu z letní olympiády budeme moci stavět i v roce 2024 v Jihočeském kraji – a naše letní výprava se opět umístí na stupních vítězů. Teď už se ale soustředíme na Hry X. zimní olympiády dětí a mládeže České republiky, které se budou konat v lednu v Královéhradeckém kraji,“ poznamenal Vácha.

Jako na pravé olympiádě

Akci provází atmosféra skutečných olympijských her: nechybí olympijský oheň, slavnostní ceremoniály včetně složení olympijské přísahy, pobyt v „olympijské vesnici“… Cílem je nabídnout mladým sportovcům zážitky, které je budou motivovat k úsilí o dosažení takových výkonů, aby se jednou mohli účastnit i skutečných olympijských her. Současně jde o připomínku, že aktivní pohyb má zůstávat trvalou součástí života.

Již tradičně v rámci středočeské výpravy v létě nejvíc zabodovali plavci: získali celkem jedenáct medailí zlatých, šest stříbrných a devatenáct bronzových. V celkovém porovnání z toho vzešlo první místo v kategorii dívek i chlapců. Právě v bazénu závodil nejúspěšnější člen středočeské výpravy, František Musil z Mladé Boleslavi, který sám získal šest zlatých medailí a ještě byl členem bronzové štafety na 4x50 metrů volným způsobem. Dokonce zaplaval dva národní rekordy pro svou věkovou kategorii: na 100 a 200 metrů znak. Také středočeští atleti si vedli dobře. V olympijských turnajích se dařilo i kolektivním sportům: zlato získali florbalisté a volejbalistky. Stříbro pak fotbalisté a bronz basketbalisté.