Hejtmanství se tak připojuje k dalším krajům, které k občanům šíří varování svazu: naslouchátka, jež se v poslední době často objevují v rozmanitých inzerátech a nabídkách, nejsou sluchadla. Přičemž zdravotní kompenzační pomůckou, kterou potřebují nedoslýchaví, jsou právě sluchadla. Ta s naslouchátky z akčních nabídek nelze srovnávat.

Pro kvalitní pomůcku do ordinace

Sluchadla, jak zdůrazňuje svaz neslyšících, jsou zdravotnické prostředky, které může předepsat pouze lékař. Ten je také pacientům individuálně nastavuje; přesně podle potřeb konkrétního uživatele. Naproti tomu naslouchátka, k jejichž získání není třeba navštívit ordinaci a absolvovat vyšetření, ale stačí reagovat na nabídku a zaplatit, nejsou přizpůsobena tomu, jak uživatel slyší – či spíše neslyší – ani tvaru jeho ucha. „Naslouchátka nepomáhají k lepšímu slyšení (a porozumění); dokonce mohou lidem trvale poškodit sluch,“ zdůrazňuje upozornění svazu neslyšících. Ten tudíž před nákupem naslouchátek důrazně varuje.

Lidem, kteří řeší problém se zhoršením sluchu, ať už sami, nebo u někoho z blízkých, svaz neslyšících doporučuje návštěvu foniatrické ambulance. Právě tudy a přes důkladné lékařské vyšetření vede cesta ke kvalitnímu sluchadlu. Na jeho pořízení přispěje zdravotní pojišťovna, přičemž od ledna přišla výrazná změna: většina lidí má nárok na dvě sluchadla s příspěvkem 7000 korun na každé; dosud to bylo 5100 Kč.

Chránit ucho jako oko v hlavě

Aktivitu krajů, prozatím Moravskoslezského a právě Středočeského, chválí mluvčí svazu neslyšících Veronika Cézová, která je také dlouholetou spolupracovnicí Deníku. Spolupracovnicí slyšící i umějící naslouchat. Sama na rozdíl mezi naslouchátky a sluchadly upozorňuje třeba i na facebooku. Přičemž uvádí příklad: pro dioptrické brýle si hodně lidí raději zajde k očnímu lékaři, který jim zrak zkontroluje a předepíše brýle na míru, než by nakupovali v supermarketu (i když je v obchodech poměrně velká nabídka). U lidí, kteří špatně slyší, to často funguje jinak, posteskla si. „Bohužel je stále hodně těch, kteří – místo aby zašli k foniatrovi a nechali si předepsat sluchadlo na míru – raději si na internetu nebo v akci v supermarketu koupí naslouchátko za pár stovek korun,“ konstatovala.

Na její slova navíc reagoval David Lang poznámkou, že v okolí, u kamarádů nebo kolegů, vidí, jak složité někdy je přimět lidi se sluchovými potížemi, aby problém vůbec připustili. „Jejich rodiče, typicky otcové 80+, přestávají slyšet, ale odmítají to řešit. Raději obviňují okolí, že schválně mluví potichu. Bohužel jim neumím poradit jak situaci řešit, když sami nechtějí,“ připomněl.