Zřejmě nejviditelnější mezi politiky, kteří ve volbách neuspěli – a to v celorepublikovém měřítku – je lídr středočeské kandidátky ČSSD a současný mistr vnitra Jan Hamáček. Když se ukázalo, že k dosažení pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny straně chybí půl procenta, předstoupil v sobotu před novináře sledující dění ve „volebním štábu“ v Lidovém domě se stručným prohlášením, že v pondělí 25. října složí účty předsednictvu strany a odstoupí. Z řad středočeských poslanců zvolených za ČSSD dále končí Kateřina Valachová. Kompletně opouštějí sněmovnu rovněž komunisté: za střední Čechy Stanislav Grospič a Miloslava Vostrá.

Piráti a Starostové - Vít Rakušan - La Fabrika
Střední Čechy bude zastupovat 26 poslanců. Podívejte se, kdo zasedne ve sněmovně

Z týmu ANO dá svému místu v parlamentní lavici sbohem Andrea Brzobohatá, která sice kandidovala, avšak nad svou budoucností se musela zamýšlet už před volbami. Čtrnácté místo na kandidátní listině jí příliš velké šance na zvolení nedávalo – byť se před volbami objevily letáky doporučující voličům posunout ji výše kroužkováním preferenčních hlasů; kvůli nim krajské vedení strany dokonce původně navrhovalo Brzobohatou z kandidátky zcela vyloučit. Dosavadní poslanec Milan Pour pak byl na 23. pozici z celkem 34 jmen na kandidátní listině – tedy téměř nevolitelný i s preferenčními hlasy. Poslanecká mise končí také pro Miroslava Samaše, jenž měl na kandidátce číslo 9 – což byla první příčka, na niž už mandát nezbyl; na rozdíl od voleb před čtyřmi roky. Za hnutí ANO se o obhajobu mandátu již neucházeli Přemysl Mališ a Marcela Melková.

V řadách Pirátů neobhájil poslanecký mandát František Kopřiva: byť byl na kandidátce PirSTANu na třetí příčce, kroužkováním preferenčních hlasů dali voliči přednost osobnostem z řad Starostů. Končí také Lenka Kozlová, jež však už nekandidovala.

Parlamentní volby v budově příbramského gymnázia.
Středočeské volební kuriozity: nabídka hubit škůdce i překvapivé mytí oken

Končící poslanci za Středočeský kraj
- Andrea Brzobohatá (50), ANO, dříve manažerka neziskových organizací, Sluštice
- Stanislav Grospič (57), KSČM, právník, Mladá Boleslav
- Jan Hamáček (42), ČSSD, politik, Mladá Boleslav
- František Kopřiva (25), Piráti, laboratorní specialista, copywriter, Mladá Boleslav
- Lenka Kozlová (60), Piráti, pedagožka, Milín
- Přemysl Mališ (41), ANO, projektový manažer, Černošice
- Marcela Melková (50), ANO, členka Pražského filharmonického sboru, zpěvačka, Kamenice
- Milan Pour (56), ANO, analytik, Milovice
- Miroslav Samaš (55), ANO, bývalý místostarosta Rakovníka a někdejší asistent poslankyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, Nový Dům
- Kateřina Valachová (45), ČSSD, právnička a odbornice na školství, Brno
- Miloslava Vostrá (56), KSČM, ekonomka, Braškov

Zdroj: Deník