Nemocnice zažívají nápor na jednotkách intenzivní péče. A má být hůř
Celkový přírůstek 12 procent, avšak ve věkové skupině 65+ nárůst o 16 procent. Tak hejtmanka Petra Pecková (za STAN) po jednání krajského krizového štábu v pátek 8. ledna zhodnotila vývoj onemocnění vyvolávaného koronavirem ve středních Čechách. S tím, že jak přibývá pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, situace v nemocnicích se zhoršuje.
Aktuálně je podle slov krajského radního pro oblast zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) možné pozorovat především nárůst počtu hospitalizovaných seniorů, tedy pacientů ve věku od 65 let výš, a současně obsazenosti takzvaných intenzivních lůžek – kam jsou umisťováni lidé ve vážném zdravotním stavu.
Příznivé výhledy nenabízí ani odhad budoucího vývoje. „Podle predikce, kterou máme k dispozici, bude k 20. lednu obsazeno 242 lůžek intenzivní péče z celkových 260, které máme k dispozici,“ připomněla hejtmanka. S upozorněním, že tento odhad počítá s prozatím historicky nejhorší situací: dosud byly v kraji obsazeny nejvýše dvě stovky těchto lůžek.
Pacientů s koronavirem, tedy covid-pozitivních, bylo v pátek ve středočeských nemocnicích hospitalizováno 606, informoval radní Pavlík. Páteční statistika krajské hygienické stanice sice nabídla čísla naznačující zbrzdění dosavadního nárůstu počtu nově potvrzených případů nákazy koronavirem – Pavlík to však považuje spíš za statistikou chybu nežli za signál pozitivního vývoje.
I kdyby však čísla byla skutečná a nakažených začalo ubývat, podle něj to neznamená, že by si nemocnice mohly oddechnout; alespoň ne pro nebližší období. „Nárůst počtu hospitalizovaných má dvou až třítýdenní zpoždění po nárůstu pozitivity,“ upozornil radní.