Tentokrát řada uživatelů obdržela výzvu k úhradě poplatku ve výši 1000 Kč za evidenci subjektu v databázi právnických osob, což krajský úřad označil na svém webu za „podvodný e-mail“. „Jde o výzvu, která je činěna soukromou společností s ručením omezeným vystupující pod názvem Registr subjektů s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, 140 00 Praha 4. Pokud s touto společností nejste v jakémkoli smluvním vztahu, není vaší povinností požadovaný poplatek hradit,“ upozornil Bezděk.

Varování před požadavkem na zaplacení poplatku směřuje k podnikatelům také dalšími cestami – mimo jiné ze strany České pošty, která spravuje systém datových schránek, či od Českého statistického úřadu. Ten pro stát vede takzvaný RES neboli Registr ekonomických subjektů (a zápis do něj není nijak zpoplatněn). I mluvčí statistiků Jan Cieslar hovoří o požadavku na zaplacení jako o podvodné výzvě. „S Českým statistickým úřadem nemá nic společného – a zaslaná písemnost nemá znaky oficiálního dopisu ČSÚ,“ upozornil. Doporučuje na podvodné e-maily či zprávy v datových schránkách vůbec nereagovat. „Firmy a drobné podnikatele bychom chtěli opětovně upozornit, aby pečlivě sledovali informaci, kdo, co a za kolik jim v zaslaných dopisech vlastně nabízí,“ radí Cieslar.

ANKETA DENÍKU: ČEŠI V POHYBU
Kvůli mezinárodní situaci letošní prázdniny strávíme převážně v Česku. Deník se rozhodl zjistit, jak chcete letošní dovolenou strávit právě vy a vaši blízcí. Do speciální ankety se zapojily již stovky čtenářů. Zúčastněte se také a pomozte nám zjistit, jak bude léto v Česku vypadat. Stačí do 20. května 2020 vyplnit anonymní formulář, který najdete na adrese www.cesivpohybu.cz